Predplatné
Prihlásiť sa
Trenčianský Štandard

Doplňujúce voľby v Trenčianskom kraji môžu ovládnuť ženy. Pozrite sa, kto kandiduje

V sobotu si v 54 obciach v doplòujúcich vo¾bách vyberajú starostu i poslancov Volebná miestnosť. Foto: TASR

TRENČÍN – Aj keď celá krajina upriamuje volebnú pozornosť k 30. septembru, v 32 obciach na Slovensku otvoria volebné miestnosti aj o tri týždne skôr. Konať sa tu totiž budú doplňujúce komunálne voľby na neobsadené starostovské či poslanecké miesta.

V Trenčianskom kraji si budú 9. septembra voliť nových starostov v Brunovciach (okres Nové Mesto nad Váhom), Slavnici (okres Ilava) a Haluziciach (okres Nové Mesto nad Váhom).

V prípade Haluzíc a Slavnice sú dôvodom vyhlásenia doplňujúcich volieb spackané vlaňajšie voľby, ktoré sa konali 29. októbra. Najvyšší správny súd SR v oboch prípadoch vyhovel podaniam žalobcov a vyhlásil voľby za neplatné. Brunovce sú zasa príkladom obce, kde sa novozvolený starosta pár dní po voľbách vzdal funkcie. Dnes sú už vo všetkých troch obciach známi kandidáti na voľné starostovské stoličky a pohľad na zoznamy kandidátov nasvedčuje, že doplňujúce voľby v Trenčianskom kraji by mohli ovládnuť ženy.

V Slavnici sa 9. septembra zopakuje súboj troch najúspešnejších kandidátov z vlaňajších októbrových volieb. Popri dlhoročnej starostke Anne Prekopovej (Kresťanskodemokratické hnutie) kandidujú aj Gabriela Petrúšková (nezávislá kandidátka) a Peter Hutyra (Slovenská národná strana). Doterajšia starostka Anna Prekopová v októbri síce voľby vyhrala s náskokom troch hlasov pred Gabrielou Petrúškovou a Peter Hutyra skončil s výraznejším odstupom tretí.

Petrúšková sa s výsledkom nezmierila a na Najvyššom správnom súde SR podala žalobu domáhajúcu sa vydania rozhodnutia o neústavnosti a nezákonnosti volieb. So žalobou uspela – pre porušenie základného princípu volieb, ktorým je tajné hlasovanie, však Najvyšší správny súd SR označil voľby za neplatné. Dôvod? Skutkové zistenia potvrdili, že v priebehu volieb niektorí voliči volili tak, že vo vyhranenom priestore na vykonanie voľby boli súčasne viaceré osoby.

Kým v Slavnici sú ženy – s ohľadom na výsledok vlaňajších volieb – favoritkami, v Haluziciach je už isté, že obec povedie žena. Dlhoročný starosta Miloš Madila sa totiž do volebného súboja nezapojí a o starostovskú funkciu prejavili záujem dve ženy. Za Hlas-SD bude kandidovať Silvia Hadbábná a za Občiansku konzervatívnu stranu (OKS) Martina Jamborová.

Bola to práve Jamborová, kto spoločne s OKS podal žalobu na Najvyšší správny súd. Vo voľbách získala o 12 hlasov menej ako doterajší starosta Miloš Madila a podľa nej o výsledku volieb rozhodlo to, že v desaťdňovom období pred voľbami sa na trvalý pobyt v Haluziciach prihlásilo 22 voličov, pričom 17 z nich sa krátko po voľbách z trvalého pobytu odhlásilo a opätovne sa prihlásili na svoje pôvodné adresy. „Viacerí z takto účelovo prihlásených novovoličov získali trvalý pobyt v nehnuteľnostiach vlastnených znovuzvoleným starostom, či zvolenými kandidátmi na poslancov zastupiteľstva, pričom dvaja z nich získali trvalý pobyt v obecnej požiarnej zbrojnici,“ upozornili žalobcovia.

Senát Najvyššieho správneho súdu skontroloval celú volebnú dokumentáciu a zistil, že všetky spomínané osoby sa volieb aj zúčastnili. „Je zrejmé, že v podstate tri štvrtiny voličov, ktorí sa v období zopár dní pred voľbami prihlásili na trvalý pobyt v obci Haluzice, ani nemalo zámer vytvoriť si k tejto obci čo i len formálnu väzbu v podobe evidovania svojho trvalého pobytu v nej aspoň po nejakú dlhšiu dobu,“ skonštatoval vo svojom rozhodnutí súd a vyhlásil voľby za neplatné.

Starostu si budú voliť aj v Brunovciach, kde si síce vlaňajšie voľby nespackali ako v Slavnici či Haluziciach, ale volebný víťaz Pavol Jedlička (KDH) sa po zoznámení so stavom obecných účtov počas Vianoc funkcie vzdal. Len pár dní viedol z pozície zastupujúceho starostu obec Ivan Šimunčík, začiatkom januára ho nahradil Jozef Pekarovič. A práve on je jedným z trojice septembrových kandidátov na starostovskú funkciu, keď sa o dôveru voličov bude uchádzať ako kandidát strany Hlas-SD. Súperkami mu budú dve ženy – za zoskupenie Národná koalícia/nezávislí kandidáti bude kandidovať Edita Mašánová a na obecný úrad sa chce vrátiť aj bývalá starostka Stanislava Zervanová (Kotlebovci – ĽSNS), ktorá v októbrových voľbách prehrala s Jedličkom rozdielom šestnástich hlasov.


Radoslav Varga