Predplatné
Prihlásiť sa
Trenčianský Štandard

Mestské divadlo Trenčín odpremiéruje svetovú komédiu. Nenechajte si to ujsť

Obrazok-WhatsApp-2023-04-27-o-09.16.59 Mestské divadlo Trenčín odpremiéruje svetovú komédiu. Foto: MDT

TRENČÍN – Brilantná komédia Veselé paničky Windsorské od skvelého Williama Shakespeara dokazuje, že príbeh z čias kráľovnej Alžbety by mohol byť pokojne aj epizódou zo súčasnosti – veď stále sú medzi nami povaľači, špekulanti, žiarlivci aj záletníci.

Predseda Falstaff sa zištne rozhodne získať si priazeň dvoch vysoko postavených dám – Pageovej a Fordovej. Manžel pani Fordovej je veľmi žiarlivý a situáciu rieši vlastnými metódami. Šikovné panie z Windsoru však všetkým dokážu, že ani vysokopostavený človek si nemôže dovoliť čokoľvek a pravda raz vyjde najavo.

Všetko, čo uvidí divák v hre, sa môže stať aj v súčasnosti u nás. Bez zbytočného modernizovania príbehu môže niekto spoznať vo Falstaffovom konaní metódy súčasných politikov, iní zistia, že aj keď sa mení doba, ľudstvo ostáva vo svojej podstate stále rovnaké.

„Srdečne vás pozývame na uvedenie 44. inscenácie Mestského divadla Trenčín. Prvá premiéra sa uskutoční dnes o 19:00 v Piano clube, druhá premiéra (v inom obsadení, rovnako kvalitnom) sa uskutoční 24. septembra o 18:30 vo Hviezde,“ uviedla Zuzana Mišáková, riaditeľka MDT.

V predstavení účinkujú herci z jadra MDT, ako Štefan Richtárech, Zuzana Mišáková, Diana Minarovičová, Danica Jurčová, Jozef Čakloš a ďalší, ale aj herci, ktorých poznáte už z iných inscenácií. Ako hosť účinkuje v jednej z hlavných úloh Matúš Kvietik, vnuk Štefana Kvietika. Novými posilami tímu sú mladí herci z Trenčianskeho kraja, ktorí vyštudovali herectvo, pôsobia v regióne a v MDT našli uplatnenie: Roman Hargaš, Karolína Gáliková, Patrik Masár, Karolína Kopačková, Michaela Janišová, už dlhšie v súbore pôsobí Juraj Budzovský. Ako asistent réžie a zároveň v postave Slendera sa predstaví Peter Kepeňa.

Veselé paničky Windsorské sú v rámci MDT réžijným debutom Mareka Luptáka, vyštudovaného herca aj režiséra, ktorého naši diváci poznajú zo Ženby ako Kočkareva či ako Edvarda Beneša zo Svetového Slováka Štefánika. Produkciu pripravila Zuzana Mišáková, dramaturgičkou inscenácie a koordinátorkou produkcie je Michaela Gallová, ktorá pôsobí v súbore už viac ako 10 rokov. Modernú minimalistickú scénografiu vytvorila stála scénografka MDT výtvarníčka Silvia Ďurovcová a veľmi „chytľavú“ hudbu Diana Minarovičová, ktorá má na konte už niekoľko soundtrackov k množstvu inscenácií MDT, za všetky menujme aspoň Nádej Dubček.

Informácie redakcii poskytla Zuzana Mišáková.