Predplatné
Prihlásiť sa
Trenčianský Štandard

Prípad ako zo sci-fi filmu. Seniorke vyoperovali z mozgu živého červa

image Išlo o prvý prípad, keď červ tohto druhu napadol človeka. Foto: Echo.24.cz

AUSTRÁLIA – Austrálski lekári vyoperovali živého osem centimetrov dlhého červa z mozgu 64-ročnej pacientky. Tá mala dlhodobo trpieť zdravotnými problémami. Informovala o tom agentúra AP.

Seniorka sa dlhodobo sťažovala na rôzne zdravotné problémy, bola zábudlivá a trpela na depresiu. Po vyšetrení v Canberre magnetická rezonancia zistila v jej mozgu chorobnú zmenu vyžadujúcu si chirurgický zákrok. V skutočnosti to bol živý parazit.

Operáciu viedla chirurgička Hari Priya Bandiová, ktorá ostala šokovaná. „Len som si pomyslela: ‚Čo to je? Nedáva to žiadny zmysel. Ale je to živé a pohyblivé‘,“ citovali ju v utorok noviny The Canberra Times.

Po konzultácii s odborníkmi sa ukázalo, že ide o druh parazitického červa Ophidascaris robertsi, ktorý napáda krajty. Výskyt u človeka sa zistil po prvýkrát. Chirurgička Hari Priya Bandiová a infektológ Sanjaya Senanayake o mimoriadnom medicínskom prípade informovali v článku časopisu Emerging Infectious Diseases.

Ženu z Nového Južného Walesu prvýkrát hospitalizovali v roku 2021 pre dlhodobé bolesti brucha a hnačku. K ďalším zdravotným ťažkostiam pribudli kašeľ, horúčka, depresia a problémy s pamäťou. Pol roka po odstránení červa sa jej neuropsychiatrické symptómy zlepšili, ale pretrvávajú, uviedli lekári v časopise.

S hadmi síce nikdy priamo neprišla do kontaktu, často sa však pohybovala pri miestnom jazere, kde zbierala rastliny určené na konzumáciu. Podľa odborníkov sa tak vajíčka z hadieho trusu mohli dostať do jej tela.

(tasr)