Dnes oslavujeme prijatie Ústavy Slovenskej republiky

Foto: Michal Svítok/TASR Ústava Slovenskej republiky bola prijatá pred 31 rokmi. Foto: Michal Svítok/TASR

SLOVENSKO – Prijatie Ústavy Slovenskej republiky 1. septembra 1992 Slovenskou národnou radou položilo základ nielen právneho poriadku, ale aj slovenskej štátnosti, suverenity a demokratického usporiadania. Pri príležitosti Dňa Ústavy SR to uviedol Ústavný súd SR.

Podľa ústavného súdu svedčí o kvalitnom základe nášho právneho poriadku to, že po 31 rokoch, hoci so zmenami, stále platí tá istá ústava ako pri vzniku Slovenskej republiky. Jej nadčasové a univerzálne princípy sú stále aktuálne a aj v tomto období poskytujú pevnú oporu tvorcom právnych predpisov, súdom, ktoré dohliadajú na jej dodržiavanie, no najmä všetkým ľuďom, ktorých základné práva a slobody sú jej pevným základom,“ zdôraznil predseda Ústavného súdu Ivan Fiačan.

Pri tejto príležitosti sa 28. septembra otvoria brány ústavného súdu širokej verejnosti, a to v rámci Dňa otvorených dverí Ústavného súdu Slovenskej republiky.

V duchu tejto udalosti sa nesie aj celý september. Kancelária Ústavného súdu tiež vyhlásila súťaže pre študentov. Základné a stredné školy môžu posielať literárne práce na tému „Recept na spravodlivejší svet“ a výtvarné diela na tému „Farby spravodlivosti“. Vysokoškoláci zasa môžu prezentovať svoje postrehy a názory vo forme eseje alebo odborného článku na tému „Význam a úloha ústavného súdu počas 30 rokov jeho fungovania“.

(TASR)


Ďalšie články