Predplatné
Prihlásiť sa
Trenčianský Štandard

Súboj v Belfaste rozhodne, čo bude s trénerom reprezentácie

Švédsko - Slovensko Štefan Tarkovič. Foto: Michal Svítok/TASR

V barážovom zápase o účasť na majstrovstvách Európy sa bude rozhodovať o obsadení postu kormidelníka reprezentácie, dočasné riešenie sa môže ukázať ako trvalé.

Vo štvrtok 12. novembra čaká našu futbalovú reprezentáciu bezpochyby zápas roka. Vo finále baráže na jeden zápas sa so Severným Írskom pobije o postup na majstrovstvá Európy, ktoré by sa mali odohrať v lete 2021. Výsledok zápasu do veľkej miery napovie aj o ceste, ktorou sa naša reprezentácia vyberie na ďalšie roky.

Hľadá sa totiž nástupca odvolaného Pavla Hapala. Vždy slušný a priateľský Moravan nenaplnil ambície, ktoré sa do neho vkladali pri prevzatí kormidla po úspešnom Jánovi Kozákovi. Dnes sa jeho výber spochybňuje, ale v čase potreby postupnej prestavby mužstva po majstrovstvách Európy v roku 2016 sa voľba úspešného trénera z 21-tky javila ako logická. Bol tým, čo mal optimálny prehľad o mladíkoch, ktorí sa mali stať oporami reprezentácie alebo sa mali do nej zapracovať.

Hapala asi nemožno viniť za to, že pozícia viacerých z nastupujúcej generácie – predstavujú ich Stanislav Lobotka, Milan Škriniar, Denis Vavro – nie je v kluboch optimálna, dlho ju hľadali – Ondrej Duda, Dávid Hancko – alebo sa nevedia vystrábiť zo zranení, čo je prípad Lászlóa Benesa.

Rozhodujú však výsledky. Tie neboli a spolu s bezduchým a bezradným herným prejavom znamenali stopku pre Hapala ešte pred rozhodujúcim duelom baráže. Prepad sme zaznamenali aj v rebríčku FIFA. Slovensko sa moce na konci štvrtej desiatky, pričom za Kozáka sa vyšplhalo až na 16. priečku.

Nový tréner na dobu určitú

Dôveru futbalového zväzu dostal jeho technický riaditeľ a bývalý asistent Jána Kozáka – Štefan Tarkovič. Ak naši v Belfaste uspejú, je veľmi pravdepodobné, že do európskeho šampionátu sa znova prepriahať nebude. Pred Tarkovičom  a jeho asistentmi Marekom Mintálom a Samuelom Slovákom sa tak otvorí jedinečná príležitosť s otvoreným koncom.

Prípadný nepostup (teda prehra alebo remíza a vyradenie v predĺžení či na pokutové kopy) by pre futbalový zväz vytvorili pohodlný priestor na výber nového realizačného tímu. Ten by mal viesť modro-bielych v bitkách o majstrovstvá sveta, ktoré sa uskutočnia v Katare netradične na prelome novembra a decembra 2022.

Šanca pre domácich adeptov

Neúspešný pokus so zahraničným trénerom zrejme posilní tlak odbornej i laickej futbalovej verejnosti na výber z domácich zdrojov. Jána Kozáka už zrejme z trénerského dôchodku len tak niečo nedostane. Mladým trénerom, ako sú Martin Ševela, Ján Kozák mladší či Jaroslav Kentoš, chýbajú výraznejšie skúsenosti i úspechy mimo slovenského prostredia. Často sa spomína aj návrat Vladimíra Weissa staršieho, ktorého pevná ruka stála za azda najväčším úspechom Slovenska v novodobej ére, a to osemfinále na svetovom šampionáte v roku 2010 v Južnej Afrike.

Weiss je však na lavičke Gruzínska a od historického úspechu tímu z Kaukazu v podobe postupu na majstrovstvá Európy ho delí tiež len jediný duel. V domácom prostredí privítajú Severné Macedónsko. Úspech Gruzíncov by teda, samozrejme, skomplikoval či odložil obnovenie spolupráce Weissa s naším národným tímom. Uvidíme, či Slovenský futbalový zväz nájde trpezlivosť a či to pre Weissa po prípadnom úspechu bude relevantná ponuka.

Voľný je Pavel Vrba, nedávno skončil v tíme bulharského majstra Ludogorec Razgrad. Je trénerom, ktorý získal päť ligových primátov v Česku, na Slovensku i Bulharsku. Má množstvo skúseností z európskych pohárových súťaží, viedol českú reprezentáciu, dokonca v rokoch 2006 až 2007 bol asistentom Jána Kociana pri slovenskej reprezentácii. Koniec koncov, jeho meno bolo v hľadáčiku zväzu už pri hľadaní nástupcu za Jána Kozáka. Nesporný odborník, ktorý vie vládnuť aj tvrdou rukou, slobodný aj smerom k slovenskému klubovému prostrediu, by mohol byť presvedčivým argumentom, aby sme na križovatke v Belfaste skúsili znova českú uličku. Pokojne aj s Tarkovičom či mladším Kozákom na palube.


Kamil Homoľa