VIDEO: Otrhánky oslávili významné výročie ako sa patrí. Zahrala aj Vlasta Mudríková 

Otrhanky vyročie 1200 x 633

OTRHÁNKY –

Prvá nepriama písomná zmienka o Otrhánkach pochádza z r. 1193, podľa názoru historikov sa v tomto roku delil veľký chotár obce Ostratice, majetkový komplex šľachticov z Ostratíc, z územia z ktorého sa neskôr vykrojil i chotár Otrhánok, nazývaných kedysi aj Hornými Ostraticami.

„Najstaršia písomná zmienka o našej obci pochádza z r. 1598, kde vystupuje pod názvom Otrhané Zterce. V tomto roku mala obec 21 domov, obývaných zemanmi – zemianska obec, pričom všetci vyšli z rodu Ostratikovcov z Ostratíc,“ uviedol počas slávnostného príhovoru k zúčastnením starosta obce Otrhánky Ján Strempek.

Podľa neho najdôležitejším dokladom starobylosti obce je existencia románskeho kostola Narodenia Panny Márie, jedného z najstarších kostolov.

Z histórie obce Otrhánky. Zdroj: Stanislav Vavro

„Výročie je nielen obzretím sa do minulosti, ale aj pohľad do budúcnosti. No môžem konštatovať, že som hrdý na obec, v ktorej som starostom. Ak naša obec slávi úspech, vy všetci máte na tom svoj podiel,“ prízvukoval počas príhovoru starosta.

Súčasťou slávnostnej časti programu bolo aj oceňovanie občanov obce, ktorí sa výraznou mierou zaslúžili o jej rozvoj a skrášlenie. Dostali plaketu s poďakovaním.

Združenie obcí Bánovecko

Súčasťou spojených osláv boli aj Kultúrne slávnosti združenia obcí Bánovecko za účasti starostov a starostiek obcí a primátora mesta Bánovce nad Bebravou.

„Mikroregión Bánovecko bol založený v roku 2003 na ustanovujúcom sneme ako záujmové Združenie obcí Bánovecko. Základnou myšlienkou pre vznik mikroregiónu bol rozvoj spoločenského, kultúrneho, ekonomického a hospodárskeho života,“ informujú na webe Bánovecko.

Súčasťou slávnostnej časti programu bolo aj oceňovanie občanov obce. Zdroj: Stanislav Vavro

Mikroregión Bánovce tvorí mesto Bánovce nad Bebravou a obce Brezolupy, Dubnička, Dvorec, Horné Naštice, Ľutov, Miezgovce, Veľké Chlievany, Prusy, Pravotice, Dolné Naštice, Otrhánky, Haláčovce, Podlužany a Ruskovce.

Kultúrny program

Príležitosť na oddych, zábavu i hodnotné kultúrne zážitky ponúkol obyvateľom obce a jej návštevníkom pripravený bohatý kultúrny program.

Pre návštevníkom bol pripravený bohatý kultúrny program. Zdroj: Stanislav Vavro

V úvodnej časti slávnostného programu sa predstavila hudobná skupina Hluk a spevák a zakladateľ harmonikovej akadémie Jozef Opatovský, ktorý sa venuje hudbe už viac ako 30 rokov.

Zábavný podvečer odštartovala hudobným vstupom Kysučanka Vlasta Mudríková, ktorú pozná celé Slovensko ako úspešnú heligonkárku.

Návštevníkom akcie a milovníkom tohto hudobného nástroja predviedla počas koncertovania svoje heligonkárske a spevácke umenie, ktoré zožalo veľký úspech.

Deň plný zábavy ukončila kapela Amadeo, ktorá hrala pre roztancovaných návštevníkov počas celej noci – až do rána bieleho.

Ďalšie články