Predplatné
Prihlásiť sa
Trenčianský Štandard

Definitíva: Za surovú vraždu Angely dostal tvrdý trest

plevnik-vrazda-kraj Mateja priviezla eskorta na odvolací súd priamo z ilavskej väznice. Foto: Radoslav Varga

TRENČÍN – Namiesto sedemnástich rokov si posedí vo väzení o tri roky dlhšie. Krajský súd v Trenčíne dnes sprísnil trest 29-ročnému Matejovi, ktorý vlani v novembri v obci Plevník-Drienové (okres Považská Bystrica) surovým spôsobom pripravil o život 45-ročnú Angelu.

Tragédia sa stala vlani 18. novembra v jednom z plevníckych rodinných domov. Jeho majiteľ Jozef oznámil v sobotu ráno na linke 158, že má v obývacej izbe mŕtvu priateľku. Polícia po príchode na miesto činu zadržala nielen Jozefa, ale aj jeho kamaráta Mateja. Ako sa ukázalo, práve jeho policajní vyšetrovatelia označili za páchateľa surovej vraždy. Podľa nich mal ženu najskôr škrtiť a následne sa na nej dopustiť aj sexuálneho násilia.

Angela sa síce bránila, ale márne. Matej jej svojím konaním spôsobil zranenia s následkom smrti. Priťažujúcou okolnosťou je skutočnosť, že Matej sa v roku 2021 vrátil z väzenia, kde si odpykával trest odňatia slobody za krádež auta, pričom mu nestihla vypršať lehota „slušného správania“ stanovená pri podmienečnom prepustení.

Okresný súd rozhodoval o treste pre Mateja koncom júna. Vzhľadom na Matejovo priznanie sa k činu trvalo súdne pojednávanie neobvykle krátko. „Určite som to neurobil úmyselne, konal som pod vplyvom alkoholu a v afekte. Dodnes sa neviem z toho spamätať a ani netušíte, aké mám z toho každý deň výčitky,“ vyhlásil vtedy Matej a následne si vypočul verdikt súdu o 17-ročnom treste odňatia slobody s umiestnením v ústave s maximálnym stupňom stráženia.

S takouto výškou trestu však nebol spokojný prokurátor a voči rozsudku sa odvolal. Trest považoval za neprimerane mierny. Upozornil, že v prípade Mateja ide o páchateľa s trestnou minulosťou, keď bol dvakrát súdne trestaný, okrem iného aj za nebezpečné vyhrážanie. Doplnil, že Angelu zavraždil obzvlášť trýznivým a surovým spôsobom, keď proces dusenia trval minimálne tri minúty.

Matejov obhajca síce žiadal odvolanie zamietnuť, ale neúspešne. Trojčlenný odvolací senát po päťnásťminútovej pauze vyriekol ortieľ, ktorým Mateja poslal na 20 rokov do väzenia, pričom trest si odpyká v ústave s maximálnym stupňom stráženia. Na rozdiel od júnového rozsudku je tento verdikt už definitívny a právoplatný.


Radoslav Varga