Smutná správa: Navždy odišiel známy chovateľ a milovník koní

fg fb František Grácz bol uznávanou autoritou a výraznou osobnosťou chovu koní. Foto: Ivan Kido

František Grácz (†60), dlhoročný výkonný riaditeľ Zväzu chovateľov koní na Slovensku, ktorý týmto ušľachtilým tvorom zasvätil celý život, naposledy vydýchol 3. septembra.

„Bol nielen výraznou osobnosťou a uznávanou autoritou v oblasti chovu koní, ale aj priateľským človekom, vždy ochotným pomôcť. Niekoľko rokov spolupracoval so Závodiskom, š. p. ako komisár pri popisoch žriebät anglického plnokrvníka a tiež ako člen pracovnej skupiny pre vypracovanie koncepcie rozvoja chovu anglického plnokrvníka na Slovensku,“ uviedol portál Zavodisko.sk.

Na smutnú správu reagovali aj zástupcovia Žrebčína Motešice. „Odišiel veľký človek, priateľ, znalec motešického chovu a odborný posudzovateľ jeho kvalít. František Grácz, česť Vašej pamiatke!“ napísali na sociálnej sieti.

František Grácz počas štúdia na strednej škole aktívne reprezentoval SPTŠ v Zlatých Moravciach na parkúrových pretekoch. Po získaní vysokoškolského diplomu na Vysokej škole poľnohospodárskej v Nitre nastúpil do Žrebčína Nový Tekov.

Počas jeho pôsobenia vo funkcii hlavného zootechnika sa výrazne zvýšila výkonnosť vtedajších žrebčínskych koní. Od roku 1995 pôsobil ako inšpektor pre chov koní, v roku 2002 nastúpil ako výkonný riaditeľ Zväzu chovateľov koní na Slovensku.

Bol známy svojou precíznosťou, zodpovednosťou a svojím humorom vnášal aj do napätých situácií ľahkosť a nadhľad. Bol uznávanou autoritou a výraznou osobnosťou chovu koní.

Zdroj: Horses.sk


Ďalšie články