Zažite výlet do minulosti: Múzeum vystaví milióny rokov starý poklad

muzeum Prví zvedaví návštevníci – šiestaci zo Základnej školy. Foto: Hornonitrianske múzeum

PRIEVIDZA – Skameneliny z hornej Nitry prezentuje nová výstava v Hornonitrianskom múzeu v Prievidzi. Prezentačné podujatie Z pravekých morí horného Ponitria je prvou z aktivít múzea v rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva, expozíciu si tam návštevníci môžu pozrieť do 16. novembra. Informovalo o tom Hornonitrianske múzeum na svojom webe.

„Prezentačné podujatie prostredníctvom stovky vystavených skamenelín, textom i obrazom približuje pestrosť a variabilitu najstarších obyvateľov krajiny v dobe, keď sa územie ešte len formovalo a po mnoho miliónov rokov bolo súčasťou druhohorných i treťohorných praoceánov,“ načrtla kurátorka geologických zbierok Katarína Keratová.

Medzi exponátmi vzácnych skamenených morských živočíchov z horného Ponitria sa podľa nej nachádzajú zástupcovia prvokov, ostnatokožcov, pŕhlivcov, chytadlovcov, mäkkýšov, hubiek, červov, článkonožcov. Zo stavovcov sú to ryby a drsnokožce. „Návštevníkov určite zaujmú zvláštne špirálovito stočené amonity, ktoré vyhynuli spolu s dinosaurami, rovnako ako belemnity s priamymi predlženými schránkami tvarom pripomínajúcimi cigaru,“ priblížila ďalej Keratová.

Ďalšími pozoruhodnými skamenelinami sú podľa nej zvyčajne drobné morské jednobunkovce – dierkavce. „Priam umelecky modelované sú vystavované bochníkovité a guľovité ježovky či kolóniové i solitárne koraly. Druhovo najpočetnejšie sú zastúpené veľkostne sa líšiace schránky lastúrnikov a ulitníkov s rôznym tvarom,“ doplnila. Prezentáciu skamenelín dopĺňajú i početné nálezy stavovcov v podobe šupín a kostrových zvyškov rýb, ale i žraločie zuby. Múzeum k výstave pripravilo i viacero sprievodných aktivít.

(tasr)


Ďalšie články