VIDEO: Kráľovské Bojnice slávili výročie poriadnou dávkou dobových podujatí

10 1200 x 633 Bojnice pripravili trojdňové oslavy s nabitým programom, mysleli aj na deti. Foto: Stanislav Vavro

Bojnice – Trojdňové oslavy boli venované I. písomnej zmienke o Podhradí Bojnice z roku 1113, známej ako Zoborská listina.

V listine boli na pokyn kráľa Kolomana spísané majetky Opátstva sv. Hypolita na Zobore, na oboch stranách rieky Nitry. Okrem uvedených majetkov vo vlastníctve kláštora boli spomenuté aj ich hraničné body. Jedným z nich boli i Bojnice.

Program osláv

Podľa slov riaditeľa KC Bojnice Vojtecha Bartka bola dramaturgia osláv pripravená tak, aby oslovila všetky vekové skupiny návštevníkov akcie.

„Snažili sme sa postaviť pestrú ponuku programu, aby si každý návštevník prišiel na svoje. Mysleli sme na tých, čo majú chuť na modernú hudbu, na poriadnu dávku dobových podujatí, ale takisto aj na ľudový folklór,“ uviedol Bartko počas kultúrneho programu na historickom Hurbanovom námestí.

Kráľovské otvorenie osláv I. písomnej zmienky o podhradí Bojnice. Video: Stanislav Vavro

Počas slávnostného galaprogramu ocenila samospráva i vybrané osobnosti mesta.

„Jedným z dôležitých momentov osláv bolo i oceňovanie osobností mesta. Celý čas som sa snažil všímať si ľudí, ktorí tu žili svoj skromný, obetavý a pracovný život. Bez nich by Bojnice neboli Bojnicami,“ zdôraznil primátor mesta Bojnice Ladislav Smata po slávnostnej reči.

Videoreportáž. Autor: Stanislav Vavro

V pestrej palete programu okrem slávnostného otvorenia osláv a ukončenia letnej turistickej sezóny mala svoje zastúpenie i dobová kuchyňa, remeselný trh, dračie korzovanie, trubadúri, sokoliari, škola šermu či žoldnierska jednotka.

Neodmysliteľnou súčasťou druhého dňa historických osláv boli i príhovory priateľov z partnerských miest Rosta (Taliansko), Bad Krozingen (Nemecko), Zator (Poľsko) a Jeseník (Česko).

Slávnostné príhovory priateľov z partnerských miest. Video: Stanislav Vavro

Tradičná zabíjačka na námestí, vystúpenia folkloristov a hudobného dua s repertoárom slovenských piesní, ako i remeselný trh ukončili trojdňovú štafetu bohatého programu.


Ďalšie články