Otvorili parkovisko pred OC Južanka. Ako bude fungovať?

20201202_113127-1024x576 Zmeny parkovania v Trenčíne. Ilustračná fotografia: Parkovanietrencin.sk

TRENČÍN – Vjazd a výjazd na parkovisko pred OC Južanka je možný výlučne cez rampy. Nové parkovanie funguje od utorka 8:00.

Parkovisko je spoplatnené od 8:00 do 18:00 každý deň, týka sa to aj sviatkov a víkendov. Prvé dve hodiny sú zadarmo. Cena parkovného je 1 euro za každú začatú hodinu. V čase od 18:00 do 8:00 bude parkovanie bezplatné. Informovalo o tom mesto na svojom webe.

Na parkovisku sú vyznačené vyhradené miesta pre vozidlá osôb s parkovacím preukazom. Na týchto miestach platia rovnaké podmienky ako na ostatných parkovacích miestach (tzn. do 120 min od vjazdu bez úhrady, následne 1 euro za každú začatú hodinu).

Parkovisko má dva vjazdy a výjazdy, jeden od Západnej ulice a druhý od Vansovej ulice. Tretí výjazd je od Západnej ulice, umiestnený bližšie k budove Južanky.

Ako nové parkovanie funguje?

Vodič si pri vjazde prevezme lístok z vjazdového terminálu. Bude ho potrebovať pri úhrade v automatickej pokladni, preto by si ho mal vziať so sebou.

Ak vozidlo opustí parkovisko v intervale do 120 minút od vjazdu, príp. v intervale, počas ktorého parkovalo bezplatne, nie je potrebné ísť k pokladni. Pri výjazde sa vodič preukáže lístkom, ktorý mu vydal vjazdový terminál. Parkovné uhradí v automatickej pokladni. Jedna pokladňa je umiestnená pri hlavnom vchode, druhá pri vedľajšom vchode do Južanky. Platiť sa dá v hotovosti (mince, bankovky) alebo platobnou kartou. Pokladňa vydáva hotovosť.

Najskôr je potrebné parkovné uhradiť v pokladni a až potom ísť s vozidlom k rampe.

Po zaplatení parkovného musí vozidlo opustiť parkovisko do 15 minút. Strata parkovacieho lístka je spoplatnená. Stojí 30 eur.

Čo znamená 2 hodiny od vjazdu zdarma?

Ak vozidlo opustí parkovisko do 2 hodín od vjazdu, parkovanie je bez úhrady. Ak vozidlo parkuje dlhšie ako 2 hodiny, počíta sa čas parkovania od začiatku vjazdu na parkovisko, a to aj počas bezplatnej doby parkovania. Mesto na ilustráciu uvádza tieto príklady:

Príklad č. 1: Ak vodič príde na parkovisko o 7:00 ráno, bezplatné 2 hodiny mu skončia o 9:00 (2 hodiny od vjazdu). Ak opustí parkovisko do 9:00, neplatí nič. Ak po 9:00, platí 1 euro za každú začatú hodinu. Nie je správny výklad, že od 8:00 je platené parkovanie + 2 hodiny bezplatné parkovanie, teda do 10:00 je bezplatné parkovanie. Rozhodujúci je čas vjazdu na parkovisko, ktorý bol v tomto prípade o 7:00.

Príklad č. 2: Ak vodič príde na parkovisko o 16:05, bezplatné 2 hodiny parkovania mu skončia o 18:05. Keďže je parkovisko od 18:00 do 8:00 nasledujúceho dňa bezplatné, tak môže bezplatne parkovať až do 7:59 nasledujúceho dňa.

Nakoľko parkovisko prevádzkuje Trenčianska parkovacia spoločnosť, a. s., neplatia tu parkovacie karty vydané mestom Trenčín.

Zdroj: trencin.sk


Ďalšie články