Predplatné
Prihlásiť sa
Trenčianský Štandard

Psychický stav ľudí sa môže počas jesene zhoršiť. Viete, ktoré obdobie je najnáročnejšie?

depression-2912424_1280 Psychický stav ľudí sa môže s jeseňou zhoršiť. Viete, ktoré obdobie je podľa odborníkov najhoršie? Ilustračné foto: Pixabay

TRENČÍN – Psychický stav ľudí sa môže s nástupom jesene zhoršiť. Prichádzajú s ňou kratšie, sychravejšie a daždivé dni. Približujeme sa počas nej k času, keď za tmy vstávame a vraciame sa domov.

V kontexte duševného zdravia je však náročnejším obdobím jar. Pre TASR to priblížil riaditeľ občianskeho združenia IPčko Marek Madro.
        


        

„Mnohí z nás na jar čakajú, je symbolom energie, prebúdzania a začiatku celého cyklu. Niektorí ľudia sú však po jeseni a zime veľmi vyčerpaní a necítia sa plní energie, sú unavení po zime a myslia si, že niečo s nimi nie je v poriadku. Aj toto môže byť spúšťačom rôznych duševných ťažkostí,“ skonštatoval.

Nápomocné a užitočné pre ľudí počas daných období je dopriať si veci, činnosti a aktivity, ktoré majú radi. „Je dôležité spoznať samého seba a dopriať si to, čo vám fungovalo v minulosti alebo čo vám pomáha teraz, či už je to šport, knihy, pohyb, kontakt s priateľmi, návšteva wellnes, masáž,“ doplnil Madro. Dôležité sú podľa jeho slov tiež zdravé vzťahy, rovnováha medzi odpočinkom a prácou a počúvanie samého seba.
        

Apeluje na ľudí, že v prípade, ak sa potrebujú porozprávať o svojom prežívaní, majú tak urobiť. „Ak máte pocit, že to celé už trvá dlhšie ako dva týždne a neprichádza zmena, či naopak sa stav zhoršuje, obráťte sa na odborníka,“ dodal. Ľudia môžu podľa neho kontaktovať aj linky pomoci IPčko.sk či krízovú linku pomoci 0800 500 333.

(tasr)