Trenčianský Štandard

Defibrilátor zachránil ďalšie životy

Senec, Sučany a Nemšová – To sú ďalšie nové miesta na mape Slovenska, v ktorých automatický externý defibrilátor (AED) zachránil tri ľudské životy. Všetky prípady sa udiali v novembri a všetci traja pacienti sú bez následkov.

Jeden z prípadov s dobrým koncom sa stal v Nemšovej, kde odpadol senior. Operátor cez telefón začal s oživovaním, kolega bez váhania aktivoval dobrovoľných hasičov v Nemšovej. Stačil jeden výboj AED a pacient „nabehol“. Záchranári pokračovali v kardiopulmonálnej resuscitácii (KPR). Seniora bezodkladne previezli do nemocnice. Je bez neurologického deficitu.

V Senci skolaboval muž. Kolegovia nelenili a bezodkladne ho začali resuscitovať. Za navigovania operátora tiesňovej linky sa im podarilo prístroj zapnúť. Stačil jeden výboj. Pred príchodom záchranárov začal pacient dýchať a jeho zdravotný stav sa začal stabilizovať. Posádka ho transportovala do nemocnice. Prístroj mu doslova zachránil život.

Ďalší kolaps nastal v Sučanoch. Opäť šlo o muža. Operátor linky prvej pomoci inštruoval záchrancov, ako postupovať pri oživovaní. Medzitým ďalší operátor vyslal na pomoc dobrovoľných hasičov zo Sučian s AED. Prístroj vyslal do tela pacienta tri výboje, posádka pokračovala v KPR a pacienta previezla do nemocnice. Našťastie, aj tento pacient skončil bez následkov.

Zdroj: OSZZS SR

Mária Jakúbeková
Ďalšie články