Predplatné
Prihlásiť sa
Trenčianský Štandard

Voľby v Haluziciach bude opäť preverovať súd

V sobotu si v 28 obciach v doplňujúcich voľbách vyberajú starostu i poslancov Na snímke členovia volebnej komisie čakajú na voličov v doplňujúcich voľbách do Obecného zastupiteľstva v obci Haluzice. Foto: Radovan Stoklasa/TASR

HALUZICE – Ani doplňujúce voľby starostu v obci Haluzice v okrese Nové Mesto nad Váhom sa nezaobídu bez dodatočného súdneho preverovania. Podobne ako pri minuloročných riadnych voľbách v závere októbra, aj tentoraz si na priebeh volieb posvieti Najvyšší správny súd SR. Iniciátorom žaloby bola opäť Občianska konzervatívna strana (OKS).

Minulý rok na jeseň OKS podala žalobu domáhajúcu sa vydania rozhodnutia o neústavnosti a nezákonnosti volieb po tom, čo jej kandidátka Martina Jamborová prehrala volebný súboj s dovtedajším starostom Milošom Madilom o 12 hlasov. Žalobu opierala o skutočnosť, že v desaťdňovom období pred voľbami sa na trvalý pobyt v Haluziciach prihlásilo 22 voličov, pričom 17 z nich sa krátko po voľbách z trvalého pobytu odhlásilo a opätovne sa prihlásili na svoje pôvodné adresy. Najvyšší súd SR dal vtedy žalobcom za pravdu a skonštatoval, že voličská základňa obce Haluzice bola zostavená spôsobom, ktorý odporuje ústavným princípom tvorby orgánov samosprávy.

Zároveň nariadil voľby v najbližšom možnom termíne zopakovať a stalo sa tak 9. septembra. Dlhoročný starosta sa už do volebného súboja nezapojil a o starostovskú funkciu prejavili záujem dve ženy. Opakovane sa o tento post uchádzala Martina Jamborová za Občiansku konzervatívnu stranu a jej súperkou bola kandidátka Hlasu-SD Silvia Hadbábná. Druhá menovaná získala vo voľbách o štyri hlasy viac, podporilo ju 38 voličov, kým Jamborová získala 34 hlasov.

Preverovací scenár volebného výsledku sa opakuje. Ako informoval hovorca Najvyššieho súd SR Michal Hajtol, v zákonnej lehote bola doručená volebná žaloba na preskúmanie ústavnosti a zákonnosti volieb. Podobná žaloba bola podaná aj k voľbám v obci Žehra. „Žaloby už boli metódou náhodného výberu pridelené volebným senátom a v oboch konaniach začali zákonní sudcovia vykonávať prvotné procesné úkony,“ skonštatoval Hajtol.

Pripomenul, že Najvyšší správny súd SR rozhodne o volebných žalobách do 90 dní odo dňa ich doručenia. „Ak súd po preskúmaní zistí dôvodnosť žaloby, rozsudkom vyhlási voľby za neplatné, zruší napadnutý výsledok volieb alebo zruší rozhodnutie volebnej komisie a vyhlási za zvoleného toho, kto bol riadne zvolený. Ak sa po preskúmaní zistí, že žaloba nie je dôvodná, súd ju zamietne,“ dodal Hajtol.


Radoslav Varga