Trenčianský Štandard

Valí sa k nám orkán! Pozrite si výstrahy pre Trenčiansky kraj

Valí sa k nám orkán! Pozrite si výstrahy pre Trenčiansky kraj. Foto: Unsplash

TRENČÍN – V pondelok potrápi celé územie Slovenska vietor. Meteorológovia očakávajú v okresoch na severe výskyt mimoriadne silného vetra na horách.

Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý v tejto súvislosti vydal výstrahy prvého, druhého aj tretieho stupňa.

Výstrahy druhého stupňa pred vetrom platia v pondelok pre všetky okresy v Bratislavskom kraji a pre niektoré okresy v Košickom, Nitrianskom a Trnavskom kraji a v okresoch Poprad, Kežmarok a Brezno. V týchto okresoch sa očakáva ojedinele výskyt silného vetra, ktorý dosiahne priemernú rýchlosť okolo 60 kilometrov za hodinu alebo v nárazoch rýchlosť 85 až 95 kilometrov za hodinu.

Vo všetkých okresoch Trenčianskeho a Žilinského kraja a v takmer všetkých okresoch Banskobystrického a Prešovského kraja a v okresoch Levice, Topoľčany, Zlaté Moravce, Piešťany, Senica, Skalica, Gelnica, Sobrance a Spišská Nová Ves platia výstrahy prvého stupňa pred vetrom. Meteorológovia tu očakávajú výskyt vetra, ktorý môže dosiahnuť priemernú rýchlosť okolo 45 kilometrov za hodinu.

SHMÚ vydalo od 12:00 výstrahy druhého a prvého stupňa pred vetrom na horách pre niektoré okresy v Banskobystrickom, Trenčianskom, Košickom, Prešovskom a Žilinskom kraji. Výstrahy tretieho stupňa pred vetrom platia od 15:00 pre okresy Brezno, Liptovský Mikuláš a Poprad. „V polohách nad 1 500 metrov sa ojedinele očakáva výskyt mimoriadne silného vetra, ktorý dosiahne krátkodobo (v nárazoch) rýchlosť 160 až 180 kilometrov za hodinu a/alebo priemernú rýchlosť 110 až 120 kilometrov za hodinu, teda mohutnú víchricu až orkán,“ poznamenali meteorológovia.

Pre takmer celý Žilinský kraj a niektoré okresy v Prešovskom a Banskobystrickom kraji vydal SHMÚ od 9:00 výstrahy prvého stupňa pred snežením. Snehové jazyky a záveje sa môžu zase tvoriť v niektorých okresoch na severe Slovenska od 14:00.

Meteorológovia varujú aj pred dažďom, výstrahy prvého stupňa platia pre juhovýchodné Slovensko. „Ojedinele sa očakáva výskyt dažďa s úhrnom zrážok 25 až 30 milimetrov,“ priblížili.

(tasr)

Lukáš Dedík
Ďalšie články