AKTUÁLNE: Cestovka vraj nenahlásila Slovákov v Izraeli potrebným úradom. Hrdinom dňa je šofér autobusu

auto Slováci v Izraeli nevedia, kedy sa dostanú domov. Cestovka ich vraj nenahlásila potrebným úradom. Foto: čitateľka Danka zo skupinky turistov z Trenčianskeho kraja

IZRAEL – Skupina slovenských turistov, ktorá sa nachádza v Izraeli, podľa našich najnovších informácií vyrazila z Betlehema do Jericha. Medzi nimi sú aj Trenčania. Ponúkame vám ich denníkové záznamy z 9. a 10. októbra, ktoré spísali po ceste v autobuse a poslali do redakcie Trenčianskeho Štandardu.

9. októbra 2023

Smerom na Jericho sme nezaznamenali dlhšie zdržanie. Jediný checkpoint sme absolvovali pri prechode z Palestínskeho územia pri Jeruzaleme. Podľa inštrukcií cestovnej kancelárie sme nemali panikáriť, poslali nás kúpať sa do Mŕtveho mora. Náš palestínsky šofér priznal, že situáciu nepokladá za veľmi bezpečnú. Ukázal nám miestne správy, z ktorých bolo zrejmé, že dve rakety dopadli na Jeruzalem a pravdepodobne aj na diaľnicu neďaleko Tel Avivu. Na jeho telefóne sme videli zábery cestujúcich pri termináli – ležali na bruchu a kryli si hlavy. Tiež nám ukázal zábery z Pásma Gazy. Situáciu okomentoval slovami, že sa obáva úplného uzavretia jednotlivých checkpointov. Na jeho radu sme sa rozhodli Mŕtve more vynechať a vrátiť sa čo najskôr do hotela v Betleheme.

Hrdinský počin šoféra autobusu

Pri izraelskej vojenskej základni (pri výjazde z Jericha) sme sa zapojili na koniec dlhej kolóny. Nebyť nášho šoféra, s najväčšou pravdepodobnosťou by sme v nej uviazli s ostatnými. Našťastie sa šofér s autobusom pustil do jazdy v protismere a celú kolónu obehol. Nezastavil ho ani kruhový objazd pred checkpointom. Pred hlavňami guľometov sme strávili desať minút, no nakoniec nás pustili ďalej. Nebol to príjemný pocit a napätie v autobuse by sa dalo krájať.

Nakoniec sme sa šťastlivo dostali do Betlehema. V hoteli sme však zostali ako poslední.

V uliciach Betlehema je cítiť nepokoj. Čerpacie stanice sú preplnené, obchody na 80 percent pozatvárané. V meste sa nachádza len zopár turistov. Najmä počas nočných hodín bolo počuť prelety stíhačiek, miestami vzdialenú streľbu. V priebehu dňa sme aktívne komunikovali s cestovnou kanceláriou, ministerstvom zahraničných vecí, ministerstvom vnútra, prezidentskou kanceláriou, domácim konzulátom aj konzulátom v Tel Avive.

Cestovná kancelária vraj turistov nenahlásila

Musíme však s poľutovaním skonštatovať, že si cestovná kancelária pravdepodobne nesplnila svoju povinnosť zaregistrovať našu turistickú skupinu pred odletom do Izraela. Podľa našich informácií tak učinila až na naše nedeľné naliehanie. (Potvrdzujúci e-mail mal však skupinke prísť až v pondelok 9. októbra o 11:57, pozn. red).

Tiež nás doposiaľ neinformovali, kde sa nachádzajú protibombové kryty. Nepovedali nám o zhoršujúcej sa situácii, namiesto toho nám ďalej plánovali turistický program, akoby sa nič nedialo. Niektorým turistom už začínajú dochádzať lieky, ktoré užívajú na predpis.

Podľa nám dostupných informácií majú problém s odletom aj iní občania EÚ. Maďari sú údajne už tretí deň na letisku v Tel Avive. Poliaci podľa našich informácií prevážajú výlučne svojich občanov.

Keď si to už situácia vyžadovala, obrátili sme sa na slovenskú ambasádu. S údivom sme však zistili, že pohotovostné číslo uverejnené na stránke či v slovenských médiách nie je funkčné (nedalo sa dovolať).

Po opakovaných urgenciách sa nám podarilo písomne skontaktovať s ambasádou, no odtiaľ sme sa dozvedeli len útržkovité informácie: obligátne „na riešení situácie sa pracuje“ a „v oblasti, kde sa nachádzame, je bezpečne.“ Neskrývame naše roztrpčenie nad zvládnutím situácie zo strany niektorých orgánov.

Pozitívne vnímame, koľko ľudí u nás nám fandí a strachuje sa o nás. S miestnymi Palestínčanmi nemáme problémy ani konflikty. Práve naopak, sú milí a pohostinní.

10. októbra 2023

Zdá sa, že situácia sa zlepšuje. Cestovná kancelária sa rozhýbala a hľadá pre nás alternatívnu dopravu z krajiny.

Toľko z denníkových zápiskov skupinky Slovákov uviaznutých v Izraeli. Trenčiansky Štandard naďalej monitoruje situáciu našincov vo vojnou zmietanej krajine.

Foto: čitateľka Danka zo skupinky turistov z Trenčianskeho kraja
Foto: čitateľka Danka zo skupinky turistov z Trenčianskeho kraja
Foto: čitateľka Danka zo skupinky turistov z Trenčianskeho kraja

Ďalšie články