Trenčianský Štandard

Gulagy, hlaholika, poézia a jazz

Mosty od hendikepu k umeniu. Foto: OZ Adora

Prvý literárno-hudobný večer OZ Adora započal novú tradíciu.

Pod vedením Zuzany Cascino sa na stredajšom podujatí porozprávali spisovateľ a publicista Peter Juščák, poetka Maja Jackobs Jakúbeková, o hudobný sprievod sa postaral známy trenčiansky hudobník Erich Vladár a svoje obrazy odprezentoval maliar Jozef Vydrnák.

Značná časť večera bola venovaná výberu kníh Petra Juščáka, ktorý vykresľoval fungovanie starého režimu a život v gulagoch.

Výraz gulag sa stal zlovestným symbolom pre tisíce pracovných táborov, v ktorých bolo väznených niekoľko miliónov ľudí. Svet pracovných táborov predstavoval hrôzostrašný civilizačný prepad v režime, ktorý si nárokoval byť svetovou avantgardou. Tisíce občanov Slovenska a Čiech mali s táborovou mašinériou osobné skúsenosti.

Kniha Odvlečení prináša malý zlomok spomienok a skúseností bývalých väzňov systému gulag a blízkych tých, ktorí toto peklo neprežili.

V románe …a nezabudni na labute! Juščák upriamuje pozornosť na príbeh Ireny Kalaschovej, ktorý vychádza zo skutočných udalostí. Príbeh je zosobnením osudov tisícok ľudí odvlečených do pracovných táborov v bývalom Sovietskom zväze z územia vtedajšieho Československa.

V ďalšom rozhovore Maja Jackobs Jakúbeková načrtla, o čom bude jej najnovšia kniha. Vysvetlila, či v poézii za dôležitejšiu považuje emóciu alebo technickú zručnosť a prečítala niekoľko básní zo svojich dvoch zbierok poézie, za ktoré získala niekoľko ocenení.

Po literárnom okienku nasledoval rozhovor s mnohonásobne oceňovaným Jozefom Vydrnákom. Jeho široký umelecký záber sa ukázal v prepojenosti rôznych štýlov. Na podujatí porozprával, ako sa učil zakomponovávať písmená z hlaholiky do svojich obrazov a kde sú ukryté. Každý jeho obraz je vlastne príbeh hodný skúmania.

Na záver Erich Vladár porozprával o najnovšom projekte Trenčianska kaviareň, ktorého je súčasťou a priznal, že pripravuje album. Na podujatí zahral niekoľko vydarených autorských skladieb.

Zuzana Cascino považuje akciu za viac ako len úspešnú: „V tento večer stali sme sa o záblesk lepšími. Mosty od hendikepu k umeniu preklenuli vzdialenosť mávaním krídel umenia.

Mária Jakúbeková
Ďalšie články