Aktuálna situácia v Izraeli očami našich krajanov: Húfne nákupy a takmer žiadni turisti

370152270_970669917329420_9022063397197704266_n Prázdne ulice Betlehemu. Foto: DM

IZRAEL – Naši čitatelia čakajúci na let z Izraela nám poslali ďalší zo svojich denníkových zápiskov. Namiesto vzdialených zvukov striel sa sústredili na miestne stánky a dovolenku končia ako praví turisti – nákupmi.

10. 10. 2023

Blízky východ je zmesou kultúr a náboženstiev. Na ulici v priebehu piatich minút stretnete moslimské ženy zahalené v tradičných dlhých odevoch, Palestíncov, ktorí vzhľadom pripomínajú skôr Španielov, kresťanských turistov z Číny, ktorí na čele sprievodu hrdo nesú vlajku s názvom Ježišovi draci. O ulicu ďalej už obchádzame skupinku Japoncov s fotoaparátmi, nigérijských a rwandských kresťanov v tradičných afrických odevoch. Početné skupiny Indov, Rumunov, Poliakov, Mexičanov striedajú školáčky v rovnošatách a ortodoxní Židia oblečení v čiernych oblekoch s klobúkmi. Mozaiku dopĺňa vôňa korení, vodných fajok, vonných tyčiniek či čerstvého arabského chleba pitah. Keď zavriete na chvíľu oči, budete počuť množstvo automobilov, ktoré na seba vytrubujú, volanie obchodníkov, ktorí vás budú pozývať do svojich predajní so suvenírmi a dobrotami a nespočetné množstvo cudzích jazykov, ktorých pôvod iba ťažko odhadnete.

Situácia v Betleheme sa dočasne zlepšila. Niektorí obchodníci sa rozhodli, že otvoria svoje malé obchody. Domáci húfne nakupujú, predovšetkým pohonné látky a trvanlivé potraviny. Život tu opatrne pokračuje. Po uliciach sa pohybuje menej domácich a na rozdiel od minulého týždňa turistov vidieť len veľmi sporadicky.

Navštívili sme niekoľko kaviarní, obchodíkov so suvenírmi, korením a vodnými fajkami. Domáci sú výborní obchodníci – ovládajú zopár ruských, poľských, anglických a na naše prekvapenie dokonca niekoľko slovenských fráz. Vedia sa prispôsobiť, ak počujú, že turista rozpráva svojím materinským jazykom. Zaplatíte v shekeloch, dolároch, ale aj v eurách. Cenovky budete hľadať s problémami, otváracie hodiny predajne bez úspechu. Ak ste zdatní v angličtine a máte obchodného ducha, oznámenú cenu zjednáte aj o 75 percent.

Navštívili sme štýlovú kaviareň na okraji betlehemského starého mesta, kde sme sa pripojili na internet, aby sme zistili, aká je situácia na Slovensku a pozdravili svojich blízkych. Vedľa modernej kaviarne sa nachádza jeden z najstarších kostolov na svete a údajné miesto narodenia Ježiša Krista. Na toto najsvätejšie pútnické miesto kresťanov sa často vzhľadom na masy turistov vo fronte čaká aj dve hodiny. Dnes sa prechádzame po prázdnom kostole a do jaskýň nachádzajúcich sa pod ním vchádzame bez zastavenia.

V blízkosti námestia sa nachádzajú obchodíky so suvenírmi a textilom. Textilný obchod prevádzkuje palestínsky moslim Faris Al-Kourna. Pán v rokoch nám plynulou angličtinou vysvetlil tajomstvo svojej obchodnej stratégie. Na predaj netlačí a nechá svojho zákazníka, aby si tovar prezrel, vyskúšal a navrhol cenu, ktorá bude obojstranne férová. Neodolali sme, nakúpili sme vysokokvalitné hodvábne a kašmírové šatky s bohatými vzormi, ako aj ručne vyšívanú vlnenú arafatku, ktorá neodmysliteľne patrí k miestnemu pánskemu folklórnemu odevu. Sympatický obchodník nás pohostil hroznom z vlastnej záhradky.

O aktuálnej politickej situácii sa tu živo diskutuje. Pán Al-Kourna pozorne vníma situáciu, ktorou prechádzajú jeho krajania v pásme Gazy. Uvedomele nám vysvetľuje, že vina je na oboch stranách. V pásme Gazy umierajú tisíce ľudí, podľa jeho slov sa tam nachádzajú viac ako tri milióny obyvateľov (na území veľkom asi ako Trenčiansky okres). Dôvody vojny prirovnal k situácii u našich východných susedov. Ukrajinci a Rusi, Izraelci a Arabi – vždy a všade ide o peniaze a moc. Bohatí zarábajú, bežní ľudia trpia. Jeho biznis tiež. Turizmus je sezónnou záležitosťou a ako väčšina ľudí, aj on má hypotéku a potrebuje uživiť rodinu. Na rozlúčku nám venoval magnetku s palestínskou vlajkou. S Farisom sme sa rozlúčili a presunuli sme sa do vedľajšieho obchodíku so suvenírmi.

Arabského majiteľa vystriedal pán Abood, ktorý zastupuje neveľkú komunitu Aramejských ortodoxných kresťanov. Nakúpili sme u neho varešky z olivového dreva, kríže pre blízkych a magnetky na pamiatku. Dali sme sa do reči, lebo bol, podobne ako pán Faris, veľmi príjemný. Ponúkol nás kávou a pýtal sa, odkiaľ pochádzame. Podarovali sme mu naše vizitky a pozvali sme ho na Slovensko do kúpeľov v Trenčianskych Tepliciach. Ihneď sa s nami spojil cez sociálnu sieť a po našom odchode pokračoval v komunikácii. Živo sa zaujímal, čo s nami turistami zo Slovenska bude, či máme zabezpečený let domov a v dobrom nám odporúčal čo najrýchlejší odchod do vlasti.

Po návšteve starého mesta si trochu lepšie uvedomujeme, že ľudí nerozdeľujú náboženstvá, hranice, ani jazyky, ale chamtivosť, extrémizmus a neochota jeden druhého počúvať.

Náš pobyt v Svätej zemi sa pomaly, ale isto končí, no zážitky si berieme domov. Snáď sa nám tieto miesta podarí ešte niekedy navštíviť. Snáď si s pánom Farisom a Aboodom ešte vypijeme kávu na ulici pred obchodom so suvenírmi, keď sa situácia upokojí.

12. 10. 2023

Dovolenkári nám dnes poslali správu s potešujúcou informáciou. Aktuálne sa nachádzajú v Ankare, hlavnom meste Turecka. Zápisky z 11. 10. nám pre komplikovanú situáciu neposlali. Domov by mali pricestovať už dnes v podvečerných hodinách.

Betlehem, Staré mesto. Foto: DM

Chrám Narodenia Pána si najlepšie vychutnáte bez ruchu turistov. Foto: DM
Aktuálna situácia v Izraeli očami našich krajanov Foto: Trenčianski krajania v Izraeli
Prázdne ulice Betlehemu. Foto: DM
Sympatický obchodník Abood. Foto: DM

Ďalšie články