Predplatné
Prihlásiť sa
Trenčianský Štandard

Do Trenčína prichádza obľúbený filmový festival. Pozrite sa, čo všetko prinesie

krists-luhaers-AtPWnYNDJnM-unsplash Do Trenčína prichádza obľúbený filmový festival. Pozrite sa, čo všetko prinesie. Ilustračná foto: Unsplash

TRENČÍN – Najstarší medzinárodný filmový festival o udržateľnom rozvoji Ekotopfilm – Envirofilm oslavuje 50 rokov. V stredu 8. novembra a vo štvrtok 9. novembra prinesie v rámci Tour 2023 do Trenčína víťazné dokumentárne filmy.
 
Jubilejný ročník festivalu Ekotopfilm – Envirofilm má až takmer detský vizuál. Myšlienkou však je, že ak sa nespamätáme, onedlho zvieratá uvidíme už iba ako plastové figúrky, nafukovacie atrakcie či drevené skladačky. Umelých napodobenín živočíchov je na planéte viac ako živých exemplárov. Veď iba gumových kačičiek sme vyrobili za 50 rokov 30 miliárd kusov. V rovnakom období klesla populácia všetkého živého vtáctva o 10 miliárd jedincov. Organizátori preto chcú šíriť do sveta myšlienku, že je najvyšší čas zachrániť originál.

Festival Ekotopfilm sa začína o 16:00 programom pre deti a mládež. Po juniorských filmoch si diváci budú môcť pozrieť víťazný film Motýle Slovenska – mestá a záhrady. Divákom predstaví druhy motýľov a nočných motýľov, ktoré žijú v našich mestách a záhradách. Väčšina druhov bojuje s rastúcou populáciou ľudí a po tomto filme si ich aj vy začnete viac všímať vo svojom okolí.

Do súťaže sa tento rok prihlásilo 1 691 filmov z celého sveta, zastúpený bol Nepál, Srí Lanka, Čína, USA, Taiwan, Litva aj Hong Kong. „Tento rok sa prihlásili absolútne protipóly filmovej tvorby. Na jednej strane sú to autentické dokumenty, ktoré vznikali v divočine bez mobilného signálu, a na druhej strane je to napríklad film vytvorený umelou inteligenciou,“ konštatuje programová riaditeľka festivalu Alena Janáči.

Na festivale je vôbec prvý raz možnosť vidieť film vytvorený umelou inteligenciou. Experimentálny animovaný film Brearth Posledný nádych človeka na zemi vytvorený pomocou vizuálov generovaných umelou inteligenciou vám vyrazí dych. Pozrite si prírodu novými očami. Jedinečné správanie zvierat, brilantné super spomalené zábery a úžasné časozberné zábery nám umožnia ponoriť sa do neznámeho sveta, kde je každý okamih pastvou pre zmysly.

Príroda je plná prekvapení, ktoré však príliš často unikajú nášmu vnímaniu. Úžasné správanie zvierat sa často odohráva v skrytosti a prebieha tak rýchlo, že ho sotva dokážeme postrehnúť. Film Čarovné momentky z prírody odhaľuje to, čo zostáva ľudskému oku skryté. Najmodernejšia kamerová technológia a pôsobivé zábery až čarovne zachytávajú zubáče, zajace poľné, netopiere a iné živočíchy v mimoriadnych okamihoch. Nezabudnuteľný filmový zážitok pre celú rodinu.

Max Hurdebourcq, osamelý a vášnivý pozorovateľ goríl, sa už viac ako pätnásť rokov venuje ochrane tropických pralesov strednej Afriky. Pozrite si jeho film Idjanga – Gorilí prales. Dokumentárny film o ľuďoch a ich spolužití s prírodou prináša príbeh o komorskom ostrove Mohéli vo východnej Afrike.  Cesta suchozemskými a morskými ekosystémami tohto neznámeho ostrova, na ktorej sa stretávame s miestnymi obyvateľmi, skúmame ich vzťah k okolitej prírode a odhaľujeme životne dôležité problémy, ktorým čelia vo filme Život Mohéli.

Neváhajte a príďte si pozrieť jedinečné filmy. Vstup na festival je zadarmo.

PROGRAM:
TRENČÍN 8. 11. 2023

16:00 až 16:30 BLOK ANIMOVANÝCH FILMOV PRE DETI   
16:30 až 17:00 MOTÝLE SLOVENSKA – MESTÁ A ZÁHRADY (29′)  
17:00 až 17:50 ČAROVNÉ MOMENTKY Z PRÍRODY (50′)
18:00 až 19:00 IDJANGA – GORILÍ PRALES (52’)   
19:00 až 20:00 MIMO PLÁTNA: DOBROVOĽNÍK NA KOSTARIKE – PREDNÁŠKA
TOMÁŠ ŠMÁTRALA

TRENČÍN 9. 11. 2023

16:00 až 17:00 DIVOKÝ VÝCHOD POĽSKA (50’)
17:00 až 18:00 ŽIVOT NOSOROŽCA (52’)
18:00 až 19:00 O LÁVE A ŽIVOTE – VÝBUCH SOPKY NA LA PALME (52′)
19:00 až 19:02 BREARTH POSLEDNÝ NÁDYCH ČLOVEKA NA ZEMI (2’)
19:02 až 20:05 ŽIVOT NA OSTROVE MOHÉLI (65’)
20:10 až 20:40 MIMO PLÁTNA: AKO VYZERÁ DAŽĎOVÝ PRALES BUDÚCNOSTI?
PREDNÁŠKA TOMÁŠ JUNEK  
20:40 až 21:40 DAŽĎOVÝ PRALES BUDÚCNOSTI (27’)

Všetky informácie nájdete na www.ekotopfilm.sk.

Ekotopfilm prichádza do Trenčína. Foto: Ekotopfilm

Redakciu informovala PR manažérka festivalu Nora Krchňáková z NK Factory.