Predplatné
Prihlásiť sa
Trenčianský Štandard

Osud prievidzskej škôlky rozhádal mesto: Primátorka Macháčková je pod paľbou kritiky

o_LrIz2pC Primátorka Prievidze Katarín Macháčková. Foto: Radovan Stoklasa/TASR

TRENČÍN/PRIEVIDZA – Koncom septembra sme vás informovali o prípade, ktorý znepokojuje najmä mnohých Prievidžanov. Miestna samospráva na čele s primátorkou Katarínou Macháčkovou totiž plánovala premiestniť tamojšiu materskú škôlku (MŠ) do priestorov, ktoré rodičom spôsobovali vrásky na čele. Zisťovali sme, ako sa tento prípad vyvíja.

Prievidzská MŠ na Športovej ulici sa stala stredobodom názorového konfliktu, keď samospráva mesta navrhla jej presťahovanie do budovy Základnej školy na Malonecpalskej ulici, tvrdiac, že toto riešenie prinesie úsporu financií. Hlavným dôvodom, ktoré mesto uvádzalo, bol zlý technický stav pôvodnej budovy, ktorý si vraj vyžaduje nákladnú rekonštrukciu. O kauze sme vás informovali tu.

Avšak informácie, ktoré nám do redakcie poslali obyvatelia Prievidze, obsahujú vážne pochybnosti ohľadom toho, či mesto zámerne nepreháňa s opisom stavu budovy MŠ, s cieľom získať podporu na jej presun. Objavili sa dokonca aj tvrdenia, že vedeniu samosprávy bola zo strany súkromnej osoby ponúknutá finančná injekcia na zrekonštruovanie budovy MŠ, mesto ju však nevyužilo. Obrátili sme sa na prievidzskú radnicu, ktorá tvrdenie o tejto ponuke ale zásadne odmietla.

Sporné rozhodnutie odložili

Plánovaný termín presťahovania MŠ je 30. jún 2024 alebo, v prípade problémov, september 2025. Výbor mestského zastupiteľstva mal na svojom októbrovom zasadnutí prerokovať vyradenie škôlky zo siete a jej presťahovanie, sporné rozhodnutie bolo však nečakane odložené na december.

„Odbor školstva mesta Prievidza v spolupráci s ďalšími externými odborníkmi už dlhodobejšie analyzuje aktuálnu situáciu v školstve a momentálne finalizuje Koncepciu rozvoja školstva na roky 2024 až 2030. Tento materiál je pre nás zásadným dokumentom, a bude predmetom rokovania decembrového zasadnutia Mestského zastupiteľstva v Prievidzi. Od priorít a cieľov koncepcie sa budú odvíjať aj naše ďalšie kroky ohľadne MŠ na Športovej ulici,” vysvetlila pre Trenčiansky Štandard Zuzana Krajčiová, hovorkyňa prievidzskej samosprávy.

Mestský poslanec Branislav Gigac si však o oficiálnom stanovisku radnice myslí svoje. „Mesto deklaruje, že pripravuje aktualizáciu Koncepcie rozvoja školstva v meste, pričom ju roky rokúce neaktualizovalo a kašľali na ňu. Z môjho pohľadu je ale skutočný dôvod ten, že vedenie mesta nemá dostatočný počet poslancov, ktorí by zdvihli ruku za zrušenie. Takto si vytvorili priestor, aby na nich mohli tlačiť. Aj z rozhovorov s mnohými radovými zamestnancami mesta viem, že nesúhlasia s krokmi a rozhodnutiami súčasného vedenia mesta,” ozrejmil.

Primátorka vraj klamala

Mnohí Prievidžania v situácii s MŠ na Športovej ulici vidia paralelu s bývalou Základnou školou na Šafárikovej ulici. Tú totiž mesto taktiež navrhovalo zrušiť z ekonomických dôvodov. Verejnosti pritom sľúbili, že sa budova zmení na mestské nájomné byty, no necelý rok po zrušení školy bola vyhlásená verejná obchodná súťaž na jej odpredaj. „Áno, je to pravda. Primátorka Macháčková navrhla školu zrušiť z údajne ekonomických dôvodov a verejnosť balamutila s tým, že z budovy po základnej škole urobí byty. No už v tom čase veľmi dobre vedela, že by to bolo mimoriadne finančne nákladné. Napriek tomu ľudí klamala,” dodal poslanec Gigac.

Situácia okolo plánovaného presťahovania materskej školy v Prievidzi tak naďalej vyvoláva diskusie a názorové konflikty medzi miestnymi obyvateľmi a samosprávou. To, či mesto na decembrovom zasadnutí jasne zadefinuje svoje plány ohľadom budovy MŠ a presunu žiakov na iné miesto, budeme pozorne sledovať.


Denisa Hošková