Predplatné
Prihlásiť sa
Trenčianský Štandard

Človek so šľachetným srdcom: Vo voľnom čase pomáha deťom bez rodiny 

BUDDY_dvojica_muz_print_1 Aj venčenie psa môže mať pridanú hodnotu. Foto: Tvoj BUDDY

SLOVENSKO – Nedávno sme čitateľom predstavili iniciatívu Tvoj BUDDY. Ide o program, ktorý poskytuje podporu deťom, ktoré nemôžu vyrastať vo svojich rodinách. BUDDY je o trpezlivo budovanom kvalitnom vzťahu, ktorý lieči a učí deti opäť dôverovať.

V programe spájajú deti z detských domovov s vyškolenými dobrovoľníkmi, ktorí ich sprevádzajú dospievaním a podporujú ich pri prechode z detského domova do sveta samostatnosti.

Dnes prinášame rozhovor s dobrovoľníkom, ktorý spolupracuje s týmto jedinečným projektom. O jeho fungovaní nám porozprával Boris Pavlačka.

1. Prečo ste sa rozhodli stať sa BUDDY dobrovoľníkom?

To rozhodnutie prebiehalo v dvoch rovinách. V prvom rade tento program je svojím spôsobom jedinečný. Delíme sa o čas, spoločne strávený čas, ktorý je nenahraditeľným fenoménom. Všetko ostatné, s čím sa môžeme podeliť, je viac-menej nahraditeľné. Sám mám tri dcéry a z vlastnej skúsenosti viem, že žiadne materiálne veci, či už ide o hračky alebo o značkové oblečenie, sa nevyrovnajú vnútornému zážitku, ktorý dieťa prežije pri spoločne a zmysluplne strávenom čase.

Som už takpovediac v zrelom veku (55 rokov), takže som sa tiež musel zamyslieť nad tým, ako ja sám trávim svoj čas a či je tam priestor popri plnení si svojich pracovných a rodinných povinností ešte na ďalšiu aktivitu. Program BUDDY dáva práve takýto priestor vzájomne sa inšpirovať. Dáva mi to možnosť podeliť sa so svojím BUDDY dieťaťom o názory, skúsenosti, ktoré by ináč asi ťažko vo svojej bubline získal a zároveň mi on dáva neskutočnú energiu, keď vidím a dozvedám sa, ako sa on pasuje so životnými nástrahami na prahu svojej dospelosti.

2. Ako so svojím BUDDY dieťaťom trávite čas?


To je naozaj veľmi rôzne. Veľa záleží od momentálneho nastavenia nás oboch, ale aj od príležitosti či ročného obdobia. Snažím sa dať mu na výber aspoň dve možnosti a nech si on vyberie tú vhodnú. Napríklad nedávno sme boli zbierať huby. Nebol som si celkom istý, či toto je zrovna dobrý program pre 17-ročného mladého muža. V tom lese bol priam nezastaviteľný. Často chodíme napríklad na hokej. Moje BUDDY dieťa, respektíve mladý dospelý, je veľmi súťaživý, takže bowling alebo motokáry sú jeho veľmi obľúbené aktivity. Možno preto, že je v nich lepší ako ja. Keď však je menej času, dobre nám padne aj kratšie posedenie v kaviarni alebo prechádzka so psom.

3. Dá sa povedať, že Vás táto iniciatíva vnútorne napĺňa?


Určite. Tá spomínaná výmena energie, to vzájomné obohacovanie sa je úplný základ, teda aspoň v mojom (v našom) prípade. Bez toho si to ani neviem predstaviť.

4. Čo by ste chceli odkázať ostatným záujemcom, ktorí by sa tiež radi stali BUDDY dobrovoľníkom?


Aby veľmi dobre zvážili svoje rozhodnutie, lebo toto je dlhodobý záväzok, ktorý je často emocionálne náročný. Ak však nájdu vnútornú silu a priestor prijať do svojho života BUDDY dieťa, odmenou im bude nielen dobrý pocit, že svojou malou troškou prispeli k lepšiemu svetu naokolo, ale že aj oni sami sa stanú lepšími.

Viac informácii o programe nájdete na stránke www.tvojbuddy.sk/budbuddy. Pridajte sa k BUDDY dobrovoľníkom, ktorí zmysluplným trávením svojho času dávajú nádej na lepšiu budúcnosť.

Pomoc má zmysel. Foto: Tvoj BUDDY
Priateľstvo na celý život. Foto: Tvoj BUDDY
Boris Pavlačka. Foto: Tvoj BUDDY
Berú deti na vzduch a robia s nimi rôzne aktivity. Foto: Tvoj BUDDY
Akákoľvek oddychová či športová činnosť je pre deti prospešná. Foto: Tvoj BUDDY
Ak sa chcete stať BUDDYM, neváhajte. Foto: Tvoj BUDDY

Mária Jakúbeková