Trenčianka Katka hviezdi v cukrárskej televíznej šou. Čo prezradila o zákulisí?

Katarína Marčeková_strom Trenčianka Katka Marčeková účinkuje v šou Pečie celé Slovensko. Foto: RTVS

TRENČÍN – Šou Pečie celé Slovensko sa pravidelne teší mimoriadnej popularite. Dvanásť finalistov si počas desiatich týždňov meria sily v troch výzvach, aby sme na konci mohli spoznať Majstra alebo Majsterku pekárku. Tento rok má v programe svoje zastúpenie aj Trenčín v podobe Patrika Kolára z Trenčianskej Turnej a Kataríny Marčekovej, ktorá svojim cukrárskym umom hviezdi z kola na kolo. My sme sa s Katkou porozprávali.

Obyčajná mamina na materskej „dovolenke“, ktorá miluje, keď jej sladké maškrty vyčaria priateľom a rodine úsmev na tvári a rozžiaria detské očká jej synčekovi či krstniatkam. Tak sa opísala v úvode nášho rozhovoru sympatická Trenčianka.

Ako sama hovorí, začiatky jej pečenia vo veľkej miere ovplyvnili tri ženy. Mama a obe babičky, ktoré sa Katke stali inšpiráciou. „Už ako dieťa som milovala, keď mamina piekla cez víkend niečo sladké, prípadne som sa vždy tešila k babičkám, lebo som vedela, že cez víkend vždy niečo dobré upečú. Dodnes si pamätám spokojný výraz na tvári svojich babičiek, keď videli, ako nám vnúčatám chutia ich koláče. Na tento pocit sa nedá zabudnúť,” spomína.

To, že ju pečenie napĺňa, si uvedomí vždy, keď jej sladkosti potešia priateľov či rodinu. „Milujem pripravovať veterníčky v rôznych variáciách, najviac však klasiku s karamelovou šľahačkou, makrónky a vegánske variácie koláčov pre nášho synčeka, nakoľko ma mnoho potravinových alergií a bežné koláče v cukrárni nemôže jesť,” hovorí šikovná mamina.

No ani skúsenej cukrárke sa nie vždy všetko upečie podľa predstáv. V tomto prípade je však Katkiným tajným trikom vytrvalosť a odhodlanie. Dezert jednoducho zdokonaľuje dovtedy, kým nie je presne podľa jej predstáv.

Účinkovanie v šou

Jej cesta do cukrárskej šou dozrievala postupne. V minulosti sledovala najmä anglickú verziu programu s názvom The Great British Bake off. Keď tento koncept prišiel aj na Slovensko, bola nadšená. „Nedeľa bola a stále je taký môj malý sviatok, pretože som sa nesmierne tešila, ako si pustím večer práve tento program. Bol to pre mňa neskutočný relax. Konečne som mala pocit, že v televízii vysielajú aj pekný rodinný formát, ktorý je pútavý a zároveň poučný. S obľubou som sledovala, ako si účinkujúci poradia s výzvami a dávala som pritom svojmu manželovi odborný výklad,” opisuje s úsmevom Katka.

A tak si jedného dňa uvedomila, že by aj ona chcela Slovensku ukázať, ako vie piecť. Poslala prihlášku, prešla niekoľkými výberovými kolami, až sa dostala do najužšieho výberu TOP 12 súťažiacich. A ako sama hovorí, začalo sa jedno šialené, no krásne obdobie natáčania. „Táto šou mi priniesla len samé pozitíva. Síce rozvrh natáčania bol pre mňa nesmierne náročný vzhľadom na odlúčenie od synčeka a manžela, ale nemala som žiadne obavy, lebo synček bol so svojím tatinom, ktorý sa na niekoľko týždňov stal otcom na plný úväzok a plnohodnotne ma zastúpil. Ja som zistila, že nie som nenahraditeľná v pozícii matky a vzťah medzi naším synom a mužom sa ešte viac prehĺbil.”

Sladká pečúca banda

Šikovná Trenčianka priznáva, že šou jej dala veľmi veľa po mnohých stránkach. Po tej odbornej sa mnohému priučila od ostrieľaných porotkýň a profesionálov Jozefíny Zaukolcovej, Petry Tóthovej, Natache Pacal či Miňa Macuľu, ale aj ostatných súťažiacich, ktorí sú nadanými pekármi a cukrármi. No ako hovorí Katka, aj úžasnými ľuďmi, medzi ktorými sa počas natáčania „upiekli” naozajstné priateľstvá.

„Ľudia doma pri TV obrazovkách možno niekedy nechápu, ako je súťažiacim ľúto, keď niekto spomedzi nás vypadne. S tými ľuďmi sa ale jednoducho na určité časové obdobie stanete rodinou, s ktorou ste viac-menej 24 hodín denne. Stali sme sa úžasnou partiou, takou malou ‚sladkou pečúcou bandou’. Všetci sme stále v kontakte, máme spoločný chat, zdieľame svoje výtvory, vieme si poradiť. Občas sa navštívime. Čo sa týka moderátorov a štábu, sú neskutoční profesionáli a počas natáčania sa museli aj tak správať, aby všetko prebiehalo presne podľa stanoveného harmonogramu. Napriek tomu sa aj tu zrodili milé priateľstvá,” opísala Katka.

Plány do budúcnosti

Ako nám tiež prezradila, táto šou jej priniesla aj vyššie sebavedomie a odhodlanie pretaviť v budúcnosti svoje hobby a sny do profesionálneho pečenia. „Plánov mám v hlave veľmi veľa. V prvom rade si chcem dorobiť cukrárske vzdelanie, čo sa mi aj darí. A najväčším snom je otvoriť si raz v Trenčíne svoje sladké kráľovstvo – cukrársku dielničku, kde budem môcť piecť aj pre ostatných ľudí,” dodala na záver.

O tom, že je Katka skutočne talentovanou pekárkou, svedčí aj pozitívna spätná väzba od porotkýň v šou. Koniec-koncov, presvedčte sa sami. Našu sympatickú rodáčku môžete sledovať na obrazovkách RTVS už dnes o 20:30 v programe Pečie celé Slovensko.

Držíme palce!


Ďalšie články