Predplatné
Prihlásiť sa
Trenčianský Štandard

Skalka je unikátom nášho kraja. Chodia sem aj Indovia, prezradila sprievodkyňa 

10. sympózium Ora et Ars Pútnické miesto sa už teraz teší na ďalšiu sezónu. Foto: TASR/ Radovan Stoklasa

TRENČÍN – Pútnické miesto Skalka pri Trenčíne je vyhľadávaným a veľmi obľúbeným cieľom v Trenčianskom kraji. V tomto roku ju navštívilo viac ako 22-tisíc ľudí. Za uplynulých 8 rokov sa návštevnosť takmer zdvojnásobila. V budúcom roku si na Skalke pripomenú 800. výročie zriadenia Benediktínskeho opátstva.

Kláštor na Veľkej Skalke, ale aj Diecézna svätyňa na Malej Skalke, sa tešia v ostatných rokoch priazni návštevníkov. Aj v tomto roku sa tu konali rôzne podujatia, púte, ale aj poďakovania.

„Kláštor na Veľkej Skalke navštívili pútnici, žiaci a študenti zo základných aj stredných škôl a aj turisti, ktorí si návštevu Skalky zaradili do svojej trasy. Pripojili sa aj cyklisti, ktorí prechádzali popod Skalku po novej cyklotrase. Počas pomerne krátkej sezóny na Veľkej Skalke ju navštívilo viac ako 22-tisíc návštevníkov. Najviac ich bolo v mesiacoch júl a august, čo bolo cez 5-tisíc návštevníkov v každom z týchto mesiacov,“ prezradila pre Trenčiansky Štandard tamojšia sprievodkyňa Katarína Darvašová.

ORA ET ARS je na Veľkej Skalke veľmi vyhľadávaním podujatím. Foto: Trenčiansky Štandard

Najväčšej návštevnosti sa tešili najmä sväté púte či vernisáž sympózia ORA ET ARS. Počas 16. septembra – bežnej soboty – navštívilo Skalku 428 ľudí. Zo 152 návštevných dní mali na Skalke 12 dní s návštevnosťou nad 300.

„Najviac návštevníkov tvorili, samozrejme, domáci návštevníci, teda zo Slovenska, ktorých bolo 19 548.  Druhou najpočetnejšou skupinou bolo 2 187 návštevníkov zo susednej Českej republiky, ktorých návštevnosť sa v tomto roku skoro zdvojnásobila. Po nich nasledovali Ukrajinci, ktorých bolo 223. Početnejšie skupiny tvorili aj návštevníci z Poľska, Maďarska a Nemecka, Rakúska a Veľkej Británie. Hoci menšie počty návštevníkov, ale predsa, prišli na Skalku z Indie, Kanady, Francúzska, Slovinska a ďalších krajín,“ pokračovala sprievodkyňa.

Diecézna Svätyňa na Malej Skalke. Zdroj: Pútnické Miesto Skalka

Už teraz sa Pútnické miesto Skalka pri Trenčíne teší na ďalšiu sezónu, ktorá bude skutočne výnimočná. Počas nej si totiž pripomenú 800. výročie zriadenia Benediktínskeho opátstva, ktoré na Skalke fungovalo približne 300 rokov. Na pamiatku Svätého Svorada – Andreja a Beňadika bolo založené na Skalke v roku 1224.


Rasťo Harakal