Trenčianský Štandard

Michal Kaščák vracia cenu aj finančnú odmenu, ktoré dostal za Pohodu

Michal Kaščák vracia cenu, ktorú dostal za Pohodu. Foto: Jaroslav Novák/TASR

TRENČÍN – Cenu Nadácie Tatra banky získal v roku 2012 v kategórii Hudba za dramaturgiu najväčšieho slovenského festivalu. Teraz ju vracia ako prejav nesúhlasu s pôsobením majoritného vlastníka banky v Rusku.

„Cenu vraciam na základe nedávno publikovaných informácií, podľa ktorých majoritný majiteľ Tatra banky, a. s. – rakúska banková skupina Raiffeisen Bank International, naďalej aktívne podnikateľsky pôsobí na bankovom trhu Ruskej federácie, a to aj napriek prebiehajúcej vojenskej invázii ruskej armády na území Ukrajiny,“ uviedol v oficiálnom vyjadrení.

Riaditeľ podujatia dodal, že Pohoda podporuje Ukrajincov v boji za slobodu a stojí pri nich v zápase proti vojne vedenej Ruskou federáciou. „Nemám žiadnu pochybnosť o tom, pri kom mám v tejto nezmyselnej a nevyprovokovanej agresii ruskej armády stáť. Dramaturgia festivalu vždy reagovala na dianie v spoločnosti, a to na Slovensku i vo svete, a preto musím reagovať aj teraz, keď sú na Ukrajine zabíjané tisíce nevinných ľudí vojenským agresorom. Ako autorovi dramaturgie mi záleží na hodnotách slobody, humanizmu a demokracie, a to nielen deklaratívne, ale aj konkrétnymi činmi, vrátane tvorby festivalového programu. Nemôžem a nechcem byť držiteľom ceny od banky vlastnenej niekým, koho podnikateľské aktivity nepriamo pomáhajú Ruskej federácii viesť a financovať agresívnu vojnu proti ukrajinským občiankam a občanom,“ vyhlásil.

Bronzovú sošku Múzy posiela dnes na adresu Nadácie Tatra banky v Bratislave. Jej zástupcov zároveň požiadal, aby mu poslali číslo účtu, na ktoré chce poslať finančnú odmenu viazanú k spomínanej cene. „Vyzývam vás, aby ste tak urobili do 14. 4. 2023, ak dovtedy číslo účtu nedostanem, plnú sumu venujem iniciatíve Music Saves Ukraine, ktorá sa snaží zmierňovať následky vojny na Ukrajine,” dodal.

Informácie poskytol PR manažér festivalu Pohoda Jozef Hámorský.

Lukáš Dedík
Ďalšie články