Predplatné
Prihlásiť sa
Trenčianský Štandard

Video: V Trenčíne ožije dielo významného básnika a politického väzňa

image_6483441-1 V Trenčíne ožije dielo básnika a politického väzňa Rudolfa Dobiáša. Foto: Lukáš Kubičina

TRENČÍN – Rudolf Dobiáš je slovenský básnik, spisovateľ, bývalý politický väzeň a kandidát na Nobelovu cenu za literatúru. Na jeho počesť v predvianočnom čase zverejnilo ženské trio Krajka z Trenčína zhudobnenú báseň Vianočný pozdrav.

Ako mladého skauta a čerstvého maturanta ho nespravodlivo zatkli a obvinili z protištátnej činnosti a velezrady. Po ceste naprieč niekoľkými pracovnými tábormi sa po prepustení z väzenia vo svojich štyridsiatich rokoch vrátil k písaniu a významnou mierou tak prispel do slovenskej literatúry.

Silný životný príbeh Dobiáša vydáva svedectvo o praktikách komunistickej totality v bývalom Československu v rokoch 1948 až 1989. Napriek utrpeniu, ktorým prešiel, je plný obdivu k životu, ku kráse a k múdrosti, ktorá bola aj v čase temna svetlom v jeho živote. Je dôkazom toho, že človek môže svoje ľudské bytie zaťažené vekom, utrpením a poznaním, posunúť do stále nových rovín a významov.

Na Vianoce doma

Ženské trio Krajka charakterizuje trojfarebný súzvuk hlasov. Počiatočné umelecké pôsobenie telesa vychádza z tradičnej interpretácie ľudových piesní, ktorá sa v spolupráci s gitaristom Petrom Belákom postupne premieňa do poeticky ladených aranžmánov s jazzovým nádychom.

Silná energia slovenských žien sa ďalej rozvíja a nachádza svoj spôsob vyjadrenia aj cez klasickú a súčasnú slovenskú poéziu v spolupráci so skvelými muzikantmi či hudobnými telesami. Zhudobnením tvorby Rudolfa Dobiáša v čase adventu trio básnika ľudsky pripomína. Na spoluprácu pri realizácii vianočného videoklipu oslovili sólistov orchestra Zlaté husle Umeleckého súboru Lúčnica Mareka Krištofíka, Martina Budinského, Erika Bartoša a Milana Hrončeka. Ide zároveň o hudobné dielo v rámci vydavateľskej edície ženského tria Krajka, ktoré nadväzuje na CD Slovensko mladé – rodisko moje (2021) a CD Generácia nula (2022), ktorým zoskupenie naštartovalo cestu oživovania a sprítomňovania slovenskej poetickej tvorby prostredníctvom vlastných autorských hudobných úprav.

Teleso predstaví tvorbu trenčianskeho spisovateľa Rudolfa Dobiáša aj na koncerte Na Vianoce doma, kde sa umelecky stretne s trenčianskymi muzikantmi Petrom Belákom, Kristínou Hlistovou, Veronikou Staňkovou, Jozefom Brindzákom, Leošom Staněkom a cimbalovým virtuózom Martinom Budinským.

Uskutoční sa 27. decembra o 17:00 v Evanjelickom kostole v Trenčíne. Vstup na koncert je voľný. Podujatie realizuje Trenčianske osvetové stredisko s podporou mesta Trenčín, Hudobného fondu a Fondu na podporu umenia.

Autorka textu: Zuzana Budinská

Rudolf Dobiáš. Foto: Ústav pamäti národa
Ženské trio Krajka. Foto: Lukáš Kubičina
Foto: Lukáš Kubičina
Plagát. Foto: Lukáš Kubičina