Predplatné
Prihlásiť sa
Trenčianský Štandard

TRENČÍN – Od konca februára tohto roka je možné pomáhať ľuďom v núdzi aj kúpou hlinených dukátov. Toto symbolické platidlo môžu vymeniť za nocľah, jedlo alebo praktické služby.

Hlinené dukáty, ktoré vyrobili klienti Sociálnych služieb mesta Trenčín, sa dajú kúpiť v 3 automatoch (na Nám. sv. Anny, na Sládkovičovej ulici a na ul. 1. mája) alebo v pokladničkách v Centre pre rodinu na Farskej ulici, vo Farskom kostole na Mariánskom námestí alebo v Reštaurácii u Janky na Palackého ulici.

„Doteraz išlo do obehu 2 075 dukátov. Núdzni ich vymieňali za prenocovanie v mestskej nocľahárni a za jedlo v šiestich zapojených prevádzkach: v Kebabizni na Sládkovičovej ulici, v stánku Fast Food Expres (v blízkosti železničnej stanice), v Reštaurácii u Janky na Palackého ulici, v pekárstve TimiPek na Braneckého ulici, v prevádzke Pizza u Eda (Prior, Vajanského ul.) alebo v podniku Vegánsky Gazda na Palackého ulici,“ informuje mesto na webe.

„Benefit symbolického platidla je nielen vo výmene za jedlo alebo praktické služby. Núdzny sa dostane do kontaktu so sociálnym pracovníkom, ktorý mu poskytne odborné sociálne poradenstvo a pomoc pri riešení zložitej životnej situácie. Taktiež projekt prispeje k boju proti organizovanému vykorisťovaniu v podobe núteného žobrania,“ doplnilo mesto.

Projekt realizuje mesto Trenčín v spolupráci s Centrom pre rodinu Trenčín a Diecéznou charitou Nitra. Jeden dukát kúpite za jedno euro.

(mesto Trenčín)


Filter
Všetky kategórie
Pridať kategórie
Vojna na Ukrajine Voľby 2023 Kultúra Slovensko Svet Ekonomika Z regiónu Šport Počasie Doprava Kresťanstvo Vojna v Izraeli Technológie
Minúta
Minúta
Nové správy

Robert Fico má pri príležitosti druhého výročia vojny na Ukrajine viac obáv ako na jej začiatku. Pýta sa, kde budeme o rok, „keď jediným plánom Európskej únie je podporovať vzájomné zabíjanie Slovanov“ a zaráža ho, že neexistuje žiadny mierový plán.

Prečítať viac 

Agentúra OSN pozastavuje dodávky pomoci do severnej časti Gazy, kde podľa nej „nie je možné vykonávať riadne humanitárne operácie“. Ľudia trpiaci hladom sa podľa UNRWA pokúšajú získať pomoc z prechádzajúcich nákladných vozidiel, čo komplikuje dopravu.

Prečítať viac 

Ruské úrady odovzdali telo zosnulého Alexeja Navaľného jeho matke, oznámila to jeho hovorkyňa Kira Jarmyšová. Príbuzní a podporovatelia opozičného lídra žiadali už niekoľko dní ruské vedenie o vydanie tela, aby ho moli dôstojne pochovať.

Prečítať viac 

Francúzski farmári vtrhli na poľnohospodársky veľtrh v Paríži pred návštevou prezidenta Emmanuela Macrona. V prítomnosti policajtov poľnohospodári kričali a bučali, vyzývali Macrona na odstúpenie a adresovali mu nadávky.

Prečítať viac 

Žiadateľ o azyl z Afganistanu je podozrivý z ubodania troch žien vo viedenskom nevestinci. Pravdepodobný útočník má 27 rokov a pri zadržaní neďaleko podniku mal pri sebe stále nôž.

Prečítať viac 

Nemecký kancelár Olaf Scholz vyzval Nemecko a ďalšie európske krajiny, aby vynakladali väčšie úsilie o zaistenie svojej účinnej obrany. „Rusko nielen útočí na Ukrajinu, ale aj ničí mier v Európe,“ povedal kancelár.

Prečítať viac 

Jednotkou na kandidátnej listine Maďarskej aliancie do volieb do Európskeho parlamentu bude József Berényi, bývalý štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí.

Prečítať viac 

Šéf ukrajinskej rozviedky označil západné spravodajské informácie za „neoceniteľné“. Obzvlášť dôležité sú vraj tie o miestach odpálenia ruských rakiet.

Prečítať viac 

Rusi začínajú vydávať občianstvo obyvateľom dobytej Avdijivky, uviedol denník Ukrajinská pravda s odvolaním sa na predstaviteľov okupačnej správy.

Prečítať viac 

Andrej Danko (SNS) tvrdí, že v Dubaji nebol na dovolenke, ale na veľtrhu o cestovnom ruchu a potravinárstve. Reagoval tým na kritiku lídra opozičného hnutia Slovensko Igora Matoviča.

Prečítať viac 

Slovenský funkcionár Peter Králik sa stal novým prezidentom Európskej federácie malého futbalu. Dôveru delegátov dostal na valnom zhromaždení federácie v Bratislave, kde ho zvolili na päťročné obdobie.

Prečítať viac 

Z vojny na Ukrajine jasne vyplýva, že Poľsko musí posilniť svoju armádu. Pri príležitosti druhého výročia ruskej invázie na Ukrajinu to uviedol poľský prezident Andrzej Duda.

Prečítať viac 

Pri zostrelení lietadla Beriev A-50 malo zahynúť desať dôstojníkov ruskej armády, píšu ukrajinské médiá. Okrem významných strát v personálnej rovine prišiel Kremeľ aj o jeden z najdrahších strojov svojho letectva.

Prečítať viac 

Mier sa rodí zo spravodlivosti a spravodlivosť sa zakladá na pravde„. Generálny prokurátor Maroš Žilinka v deň druhého výročia začiatku vojny na Ukrajine bez širšieho objasnenia citoval svätého pápeža Jána Pavla II.

Boris Johnson nemá pochybnosti o tom, že Ukrajina vo vojne s Ruskom zvíťazí. „Nepochybujem o tom, že Ukrajinci zvíťazia,“ napísal po príchode do Kyjeva pri príležitosti druhého výročia začiatku vojny s Ruskom.

Prečítať viac 

Slovensko chce aj naďalej poskytovať pomoc Ukrajine, podporí aj zapojenie vlastných subjektov do obnovy, deklaroval minister zahraničných vecí Juraj Blanár. Apeloval na čo najskoršie začatie mierových rokovaní.

Prečítať viac 

Rakúska polícia objavila vo viedenskom nevestinci tri mŕtve ženy s bodnými ranami, v inom prípade objavila privolaná hliadka v byte mŕtvoly 51-ročnej matky a jej 13-ročnej dcéry. Podozrivý otec dievčaťa ich zrejme zadusil.

Prečítať viac 

Zvíťazíme a bude to najúžasnejší deň našich životov, vyhlásil Zelenskyj v Kyjeve pri príležitosti druhého výročia začiatku vojny na Ukrajine. Konflikt musí skončiť „podľa našich podmienok“, dodal.

Prečítať viac 

Do desiatich dní bude mať Slovenská informačná služba (SIS) nové vedenie, sľúbil premiér Robert Fico (Smer) s tým, že postup bude podľa zákona a demokratický. Uviedol to v relácii RTVS Sobotné dialógy.

Prečítať viac 

Robert Fico: „Ja nenechám kvôli Ukrajine zdochnúť slovenských poľnohospodárov“. Premiér to uviedol v relácii Rádia Slovensko Sobotné dialógy.

Prečítať viac 

Vláda podľa Roberta Fica chystá rozsiahly legislatívny balík na posilnenie legálnej migrácie na Slovensko. Tá by mala pomôcť pri veľkom nedostatku pracovníkov.

Prečítať viac 

Som stále na 100 percent presvedčený, že vojna na Ukrajine nemá vojenské riešenie, povedal premiér Robert Fico v relácii Rádia Slovensko Sobotné dialógy.

Prečítať viac 

Ukrajina vstúpi do Severoatlantickej aliancie. Otázka nie je či, ale kedy, vyhlásil generálny tajomník Jens Stoltenberg. Putin sa podľa neho nijako nepripravuje na mier.

Prečítať viac 

Vo veku 81 rokov zomrel v Moskve predseda Najvyššieho súdu Ruska Vjačeslav Lebedev. Informovala o tom tlačová služba Najvyššieho súdu.

Prečítať viac 

Británia vynaloží ďalších 245 miliónov libier na dodávky delostreleckých granátov Ukrajine. Pri príležitosti druhého výročia začiatku ruskej invázie na Ukrajinu to oznámila tlačová služba britskej vlády.

Prečítať viac 

Ak Ukrajina padne, je len otázkou času, kedy bude ohrozený niekto ďalší, vyhlásil český premiér Fiala. Ruský režim označil za obludný a neštíti sa ani likvidácie politických protivníkov.

Prečítať viac 

Ukrajina zverejnila zábery amerických tankov M1 Abrams nasadených v boji. Pôsobiť by mali v okolí Avdijivky, ktorú len nedávno po intenzívnych bojoch obsadili vojaci ruskej armády.

Prečítať viac 

Do Kyjeva prídu pri druhom výročí začiatku vojny prejaviť solidaritu zahraniční predstavitelia v čase, keď sa armáde míňajú zásoby munície a západná pomoc stráca na intenzite. Rusko kontroluje štvrtinu územia Ukrajiny.

Prečítať viac 

„Svetlo“ zvíťazí nad „tmou“ na Ukrajine, vyhlásil hlavný veliteľ armády Syrskij na druhé výročie ruskej invázie. Pripustil, že „pokus“ o ukrajinskú protiofenzívu „nepriniesol želaný výsledok“.

Prečítať viac 

Nové americké sankcie zrejme nebudú mať výrazne negatívny dopad na ruskú ekonomiku, píše denník Washington Post. Ide pritom o najväčší balík sankcií od začiatku vojny, zameriava sa až na osem bánk.

Prečítať viac 

Ruský prezident Vladimir Putin osobne bráni vydaniu Navaľného tela rodine, tvrdí vdova po opozičnom politikovi. „Mučili ste ho živého, teraz ho mučíte aj po smrti,“ vyhlásila.

Prečítať viac 

Minuloročná kampaň na zviditeľnenie profesionálnych vojakov nenaplnila očakávania, pripustilo ministerstvo obrany. Proces zvyšovania záujmu o službu v armáde označilo za dlhodobý, najviac chýba vodičov či kuchárov.

Prečítať viac 

Ukrajincom sa míňa munícia do zbraní, ktoré im poslali západné krajiny. Stovky samohybných húfnic zostávajú ticho a na paľbu ich vojaci využívajú až vtedy, pokiaľ je to skutočne nevyhnutné.

Prečítať viac 

Transrodové ženy, teda biologickí muži, môžu bývať v ženských ubytovacích zariadeniach britskej armády, uvádza sa v oficiálnych vládnych dokumentoch o vojenskom personále. Rozhodovať má rodová identita, ktorou sa príslušníci identifikujú.

Prečítať viac 

Čínski vedci vyvinuli nový typ disku, ktorého kapacita sa vyrovná 220-tisíc DVD diskom. So schopnosťou prechovávať až petabajt, teda tisíc terabajtov dát, by mohol jeden disk obsahovať napríklad milión filmov.

Prečítať viac 

V britskom prístavnom meste Plymouth zlikvidovali nevybuchnutú bombu z druhej svetovej vojny, pre ktorú museli evakuovať približne 10-tisíc ľudí. Umiestnili ju na loď, ďaleko od pobrežia ju odpálili potápači.

Prečítať viac 

Šéf Nočných vlkov by sa mohol dostať zo sankčného zoznamu, osud Jozefa Hambálka majú v rukách zahraniční ministri krajín Európskej únie. V minulosti si získal priazeň a podporu viacerých predstaviteľov Smeru.

Prečítať viac 

Banskobystrický krajský súd prepustil z väzby študenta, ktorý minulý rok zaútočil na dve 15-ročné dievčatá a jedno z nich bodol nožom do brucha. Pochybil totiž okresný súd pri rozhodovaní o sťažnosti.

Prečítať viac 

Mestom Lipeck na západe Ruska v noci otriasali výbuchy, v miestnej oceliarni následne vypukol požiar. Spôsobiť ho mohol pád lietadla, nepotvrdené informácie preverejú bezpečnostné služby.

Prečítať viac 

Česká polícia objavila granátomet v domácnosti muža, ktorý sa vyhrážal zabitím na sociálnej sieti. Okrem protitankovej zbrane našli aj niekoľko kusov munície, obvinili ho z nedovoleného ozbrojovania.

Prečítať viac 
Nahrávam...
Ďalšie články