Vianoce Ivany Gáboríkx

web-441-1536x852 Ivana so svojimi dcérami Bellou a Leiou. Foto: Ivana Gáborík

TRENČÍN – Nechcem, aby si naše deti sviatky spájali s uponáhľanými rodičmi, hovorí rodáčka z Nitry.

Úspešná tanečnica a podnikateľka, šťastná mama a manželka známeho hokejistu Mariána Gáboríka. Ivana Gáborík (rod. Surovcová) nám porozprávala, prečo ju občas prepadne predvianočný stres a čo nesmie chýbať na ich štedrovečernom stole.

Aké pocity vo Vás vyvoláva obdobie vianočných sviatkov? Sú iné odkedy ste matkou?

Vianoce sú pre mňa o rodine a chvíľach s mojimi najbližšími. Takže sa na ne každý rok veľmi teším. Želám si hlavne pevné zdravie, aby sme sa mohli všetci vidieť. Obzvlášť sa teším na moju babku, lebo čím som staršia, sú pre mňa chvíle strávené s ňou cennejšie. Odkedy som mamou, tak ma občas prepadne predvianočný stres. Či sa mi podarí každého potešiť darčekom, o akom sníval. Či stihnem niečo upiecť. Či sa podarí štedrovečerná večera a bude všetkým chutiť. Aj dom by mohol byť uprataný. Ale potom si poviem, že nechcem, aby si naše deti tieto sviatky spájali s uponáhľanými rodičmi, s dlhočizným zoznamom aktivít v jednej ruke a vysávačom v druhej. Chcem, aby tieto sviatočné chvíle boli
pre ne magické, tak ako si to pamätám ja, keď som bola malá a verila som na zázraky.

Ako zvyknete tráviť sviatky? Máte nejaké tradície, ktoré Váš manžel nepoznal a naopak?

Jediné, v čom sa naše tradície líšia je, že u nich doma sa na Vianoce podáva rybacia polievka. Ostatné zvyky sme mali podobné. Večera sa začína pri sviečke spoločnou modlitbou. Na stole sú oblátky, med, orechy, cesnak a jabĺčko, ktoré rozkrájame a rozdelíme medzi jednotlivých členov. Aby nám počas roka slúžilo pevné zdravie.

Vediete k slovenským tradíciám prežívania Vianoc aj svoje dcéry Bellu a Leiu?

Dievčatá sú ešte maličké, takže jediný spôsob, akým ich k tomu vedieme je, že nás vnímajú a pozorujú. Čas, kedy im rozpovieme príbeh Vianoc a pôvod štedrovečerných tradícií ešte len príde. Ale ja už sa naň teraz veľmi teším.


Ďalšie články