Endometriózu operujú laserom

Endometriózu operujú laserom. Foto: Pixabay

V nemocnici používajú šetrnejší spôsob zákroku.

Endometrióza patrí k najčastejším ochoreniam žien v plodnom veku(najčastejšie medzi 30 – 40 rokov). V podstate ide o výskyt vnútornej sliznice maternice na miestach mimo maternice.

Typickými príznakmi ochorenia sú chronická panvová bolesť, bolesť počas menštruácie a dlhodobý problém s otehotnením. Ochorenie postihuje čoraz mladšie ročníky, má progresívny charakter a dokonca môže viesť k trvalému poškodeniu panvových orgánov. Zatiaľ neexistuje liek na vyliečenie tohto ochorenia, „liečba“ je v zásade zameraná na zmiernenie symptómov.

Lekári upozorňujú na skutočnosť, že prístup k včasnej diagnostike a účinnej liečbe je preto veľmi dôležitý. Odborníci preferujú operačnú liečbu, ktorej účelom je chirurgické odstránenie endometriotických ložísk. Vo Fakultnej nemocnici Trenčín (FNTN) na tento typ operácie používajú laser.

„Laser pri endometrióze používame od októbra 2022,“ uviedol MUDr. Peter Kaščák, PhD., primár gynekologicko pôrodníckeho oddelenia FNTN. „Nepoužíva sa pri každej operácii pre endometriózu, ale iba vo vybraných prípadoch. Naša klinika sa liečbou endometriózy zaoberá dlhodobo. Použitie laseru rozšírilo naše možnosti najmä pri pokročilých a komplikovaných stavoch, kde je nutná veľmi presná a šetrná operačná technika. Pomocou laseru sme schopní jednoduchším spôsobom chrániť zdravé orgány a štruktúry, ktoré na endometriózou postihnuté tkanivá bezprostredne intímne naliehajú.“

Ide o šetrnejšiu metódu, vďaka ktorej sa pacientky rýchlejšie zotavia. U mladých žien s endometriózou vaječníka sme schopní vďaka laseru postupovať oveľa šetrnejšie k zostávajúcemu zdravému tkanivu vaječníka, aby sa zachovala jeho hormonálna funkcia, ale najmä tvorba folikulov – teda vajíčok k možnej následnej gravidite. Aj následné hojenie je vďaka menšiemu poškodeniu tkaniva rýchlejšie s menším rizikom predoperačných, ale i pooperačných komplikácií. Treba však upozorniť, že vynikajúce výsledky sa správnou operačnou technikou, diagnostikou a skúsenosťami dajú dosiahnuť aj bez laseru.“

Ako nemocnica prišla k laseru? „Laser je na kliniku dlhodobo zapožičaný, nakoľko sme sa stali referenčným centrom a prvým pracoviskom, ktoré tento typ na Slovensku používa,“ dodal Kaščák.


Ďalšie články