Trenčianský Štandard

Dieťa v práčke, kamión v kanáli

Ilustračná fotografia. Foto: Tomáš Somr

TRENČÍN (TASR/Terajšok) – Profesionálni hasiči v Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK) vlani absolvovali 2914 výjazdov k mimoriadnym udalostiam.

Medziročne ich počet stúpol o 78. Informoval o tom vedúci oddelenia Operačného riadenia Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Trenčíne Juraj Polhorský.

Hasičov v TSK vlani najčastejšie zamestnali technické zásahy, ktorých absolvovali 1616. K dopravným nehodám mali 775 výjazdov a k požiarom 890, čo je medziročný nárast o 16,18 %.

Príslušníci HaZZ v TSK uskutočnili najviac výjazdov v okrese Prievidza (178), najmenej v okrese Bánovce nad Bebravou (47).

Najkurióznejšími zásahmi v minulom roku bolo vyslobodzovanie dieťaťa uviaznutého v práčke v Partizánskom, zásah pri kamióne, ktorý spadol z mosta do Biskupického kanála a vyťahovanie dvoch koní z výkopu poľnohospodárskeho družstva.

Počet požiarov v TSK medziročne stúpol o 133. Informoval o tom poverený riaditeľ Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) Trenčín Miloslav Tužinský.

„Priame škody spôsobené požiarmi sa v minulom roku vyšplhali na 3,89 milióna eur, zásahy hasičov zachránili majetok za viac ako 18 miliónov eur,“ priblížil Tužinský.

Pri požiaroch prišlo o život 11 osôb, čo je o dve viac ako v roku 2021. Všetky obete zomreli v dôsledku požiarov v bytoch alebo rodinných domoch. Zranenia utrpelo pri požiaroch v kraji 41 ľudí.

Najtragickejšie následky mal v minulom roku požiar bytu v Handlovej, pri ktorom zomreli štyria ľudia, ďalší piati utrpeli zranenia.

Najväčšie škody (zhodne po 400 000 eur) spôsobili požiare píly v obci Malá Čause v okrese Prievidza a požiar bytu v Handlovej, kde zásah hasičov zachránil majetok za dva milióny eur. 

Lukáš Dedík
Ďalšie články