Dávajte si pozor. Podvodné e-shopy menia svoju taktiku

podvod Dávajte si pozor na podvody. Ilustračné foto: Pixabay

SLOVENSKO – Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) upozorňuje na rastúci počet podnetov ohľadom internetového predaja značkového tovaru pod falošnou doménou. Falošné e-shopy zneužívajú známe značky, kopírujú ich dizajn aj webové adresy stránok.

Chcú tak zmiasť potenciálne obete. Prevádzkovateľ podvodného webu zaregistruje jeho názov s doménou .sk a zostaví ho tak, aby bol čo najpodobnejší originálu. Informovala o tom Polícia Slovenskej republiky na svojom Facebooku.

„Môže ísť teda o weby, ktoré namiesto oficiálnej domény, napríklad .com alebo .eu, používajú slovenskú doménu. Prípadne kopírujú originálnu slovenskú stránku tak, že v adrese zmenia alebo doplnia slovo. Najčastejšie ide o stránky ponúkajúce obuv, oblečenie či iný značkový tovar,“ varovali policajti.

Čo radí polícia?

Pred online nákupom si určite skontrolujte webový odkaz e-shopu, na ktorý klikáte. „Overte si, či ide o skutočnú stránku, a nie o podvodnú, ktorá sa za tú originálnu iba vydáva. Užitočné vedia byť recenzie od iných používateľov, ktoré si dohľadáte na niekoľko klikov,“ radí polícia.

O e-shope prezradia viac aj informácie, ktoré o sebe zverejňujú jeho prevádzkovatelia. (Sú uvedené identita prevádzkovateľa alebo predávajúceho, obchodné meno a jeho sídlo, prípadne ďalšie informácie?)

„V mnohých prípadoch sú tieto informácie veľmi strohé, ak sú nejaké vôbec zverejnené. Často chýbajú akékoľvek obchodné podmienky a pri kontaktných informáciách sa vám zobrazí iba anonymný formulár pre prípadné otázky.“

Podozrivé sú aj príliš nízke ceny

Porovnajte si ceny výrobkov s rovnakými na stránkach iných e-shopov. Príliš nízka cena je podozrivá.

„Ďalším signálom, že niečo nie je v poriadku, môže byť aj spôsob platby – podvodné e-shopy totiž ako jedinú možnosť úhrady uvádzajú platbu za tovar vopred,“ vyjadrila sa polícia a zároveň dodala, že ak sa stanete obeťou podvodu, alebo podvodníkom poskytnete citlivé údaje (údaje z platobnej karty či osobné údaje), neváhajte s návštevou polície, prípadne volajte na známu linku s telefónnym číslom 158.


Ďalšie články