Video: Príbeh novomestského stromu spoznal svoj koniec. Ako napokon rozhodla radnica?

titulka-3 Obyvateľom je to ľúto, ale prvoradé je bezpečie. Foto: Rasťo Harakal

NOVÉ MESTO NAD VÁHOM – Dlho diskutovaná téma, ktorá sa týkala stromu na Námestí Slobody v Novom Meste nad Váhom, sa definitívne uzavrela. Na základe znaleckého posudku ho dnes vyrúbali. Radnica rozhodla, že budúci mestský vianočný stromček umiestnia rovnako na námestí.

Celá „kauza“ so stromom, ktorý rástol dlhé roky na Námestí slobody a každý rok slúžil ako vianočný stromček, sa začala na začiatku novembra po vypracovaní znaleckého posudku. V oblasti zdravotného stavu, prevádzkovej bezpečnosti a stability ukázal spomínaný posudok poškodenie dreviny na 4. stupni. Hrozilo, že Novomešťania sa budú musieť zaobísť bez stromčeka.

Stopku výrubu dalo mesto po tom, ako sa do nej zapojila Občianska iniciatíva Živý strom. „Pristúpime k ďalšiemu kroku, teda meraniu akustickým tomografom, ktoré nám zabezpečí SAV Nitra,“ uviedol nám vtedy primátor mesta František Mašlonka.

Stromček na námestí počas Vianoc. Foto: Nové Mesto nad Váhom

Meranie ukázalo, že počas vianočných sviatkov mohol byť stromček ozdobený. Mesto z dôvodu bezpečnosti však jeho okolie ohradilo. Už vtedy sa predpokladalo, že stromček je ozdobený posledný raz.

Obyvateľom je to ľúto, ale prvoradé je bezpečie

Krajský pamiatkový úrad Trenčín vzhľadom na poškodenia, ktoré strom vykazoval, vyhodnotil, že jeho odstránenie je žiadúce. Preto sa dnes ráno k tomuto stromu nezhromaždili nielen pilčíci, ale spolu aj obyvatelia mesta. „Pochádzam odtiaľto a je mi to ľúto, ale prvoradá je bezpečnosť ľudí,“ povedala nám obyvateľka mesta. Strom tu podľa odhadu rástol 60 rokov.

Takto sa pri dnešnom výrobe postupne zmenšoval. Foto: Rasťo Harakal

„Je to pre mňa taká nostalgia, pretože som sa počas Vianoc pri ňom hrávala,“ prezradila nám mladá slečna, ktorá sa na námestí takisto pristavila.

Pri dnešnom výrube nemohol chýbať primátor mesta. „Človeku je to ľúto, ale máme posudky, ktoré hovoria o riziku ohrozenia zdravia obyvateľov mesta. Preto sme pristúpili k výrubu. Je to ťažšia cesta, ale po dohode s krajským pamiatkovým úradom aj autorom námestia osadíme nový živý strom, aj keď nie na tomto mieste,“ povedal František Mašlonka.

Primátor mesta František Mašlonka. Zdroj: Rasťo Harakal

Mesto uvažuje, že by sa z pozostatkov odrezaného stromu dalo niečo zhotoviť. Preto sa bol na miesto pozrieť aj známy rezbár Ferdinand Bolebruch, ten však nebol veľký optimista.

„Všetko má svoj vek. Strom je zvnútra hnilý. Maximálne by sa dala z niektorých častí vyrezať drevená kaplnka, ale to ešte uvidím. Do stromu boli vyďobané aj diery od ďatľov, takže uvidíme. Bola to rarita Nového Mesta nad Váhom,“ dodal Bolebruch.

Do stromu si vyďobal diery ďateľ. Foto: Rasťo Harakal
Posledný záber torza stromu. Zdroj: Rasťo Harakal

Nové Mesto nad Váhom je jedným z mála miest, kde rástol živý stromček a nemuseli ho na námestie privádzať mechanizmy ako v iných mestách či obciach. „Práve dokončujeme projekt ohľadom výberu nového miesta stromčeku, ktorý bude na námestí. Verím, že Vianoce v roku 2024 budeme mať s novým stromom,“ dodal na záver primátor mesta.

Takto vyzeral strom pred výrubom. Foto: Rasťo Harakal
A takto asi po necelej hodine. Foto: Rasťo Harakal
Pre Novomešťanov to bola rarita. Foto: Rasťo Harakal
Vek stromu je odhadovaný na približne 60 rokov. Foto: Rasťo Harakal
Strom bol v strede kompletne práchnivý. Zdroj: František Mašlonka

Ďalšie články