Trenčianský Štandard

GMAB má narodeniny

GMAB má narodeniny. Foto: GMAB

TRENČÍN – Galéria Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne sprístupní odbornej aj laickej verejnosti hneď tri nové výstavy.

GMAB, ktorá patrí medzi dôležité slovenské inštitúcie výtvarného umenia, si nimi zároveň pripomenie 54. výročie svojho založenia. Zastavte sa vo štvrtok 9. februára 2023 o 17:00 v jej priestoroch.

Výstavu malieb a kresieb významného novomestského rodáka Petra Matejku GMAB pripravila v čase, keď si v minulom a v tomto roku pripomíname dôležité životné jubileá umelca – 50. výročie úmrtia a 110. výročie narodenia. Ide o rozsiahlu súkromnú zbierku viac ako šesťdesiatich diel, ktoré sa ich majiteľ, tiež novomestský rodák Kamil Benetin, rozhodol po viac ako 20-ročnom zberateľskom úsilí predstaviť verejnosti.

V poradí druhou výstavou budú diela štyroch umelcov spojených s prostredím Uherského Hradišťa a tamojšou Strednou umeleckopriemyslovou školou. Inštalovaná kolekcia autorov Dagmar Jahodovej, Jana Pospíšila, Miroslava Malinu a Kamila Mikela nemá jednotnú tému. Rešpektuje individuálnu tvorbu autorov a mnohotvárne podoby súčasného maliarstva a grafiky.

Tešiť sa ale môžete aj na tretiu expozíciu s názvom Homage à Jozef Fizel, básnik tichej vznešenosti. Galéria pripravila výstavu pri príležitosti nedožitého 90. výročia narodenia a zároveň 25. výročia úmrtia tohto trenčianskeho umelca, ktorý sa významnou mierou podieľal na založení GMAB v roku 1969.

V sobotu 11. februára 2023 je pre verejnosť v priestoroch galérie pripravené aj celodenné podujatie s názvom Máme narodeniny. 

„Pri tejto príležitosti slávnostne otvoríme zrekonštruovaný Ateliér Majstra Galerka. Pre návštevníkov máme pripravený bohatý sprievodný program, ako komentované prehliadky výstav, tvorivé dielne či tortu. Budeme sa tešiť, ak nás prídete navštíviť osobne,”povedala riaditeľka GMAB Barbora Petríková. 

Denisa Hošková
Ďalšie články