Trenčianský Štandard

Šiesty ročník je tu!

Finalisti, pedagógovia, partneri a organizátori Ekonomickej olympiády na piatom celoslovenskom finále v roku 2022. Foto: INESS

TRENČÍN – Ekonomická olympiáda pre stredoškolákov ohlásila svoj šiesty ročník. 

Úlohou súťaže je priblížiť praktické otázky z ekonomického a finančného sveta. V priebehu januára a februára olympiáda obchádza všetky krajské mestá Slovenska a 9. 2. sa bude konať aj v Trenčíne.

Prečo ekonomická olympiáda vznikla?

O delení buniek, Pytagorovej vete či o Veľkej Morave sa učíme už na základných školách, no dopady inflácie na rodinný rozpočet nenájdete ani v osnovách väčšiny stredných škôl.

Práve v čase ekonomickej krízy sú ekonomické zručnosti mimoriadne dôležité. Ekonomická olympiáda chce tieto témy, ktoré sa dotýkajú nášho každodenného života, zatraktívniť a priblížiť ich dnešným študentom. Jej popularitu potvrdzuje aj vysoká účasť súťažiacich.

„V tomto školskom roku sa v prvom (školskom) kole šiesteho ročníka súťaže zapojilo až 10 120 stredoškolákov. Z celkového počtu postúpilo 647 súťažiacich do prezenčných krajských kôl,“ uviedolInštitút ekonomických a spoločenských analýz (Iness).

Stredoškoláci z Trenčianskeho kraja sa stretnú už 9. 2. o 10:00 na pôde Fakulty sociálno-ekonomických vzťahov Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka. Z celkového počtu 1243 súťažiacich v tomto kraji postúpilo do ďalšieho kola 68 študentov. „Priemerná úspešnosť v školskom kole bola 45 %. Študenti s najlepšími výsledkami z krajského testu postupujú do celoslovenského finále, kde budú svoje vedomosti obhajovať aj v ústnom kole pred odbornou porotou.“

Vzhľadom na charakter súťaže ekonomickú olympiádu odporúčajú aj pedagógovia: „Ekonomickú olympiádu budem určite propagovať, lebo som presvedčená, že aj toto je jedna z foriem prípravy žiakov na maturity, na prijímacie pohovory na vysoké školy, ale je to aj spôsob, ako samotní žiaci môžu zistiť, čo v nich je,“ uviedla Mária Tomašovičová zo SOŠ na Námestí SNP v Partizánskom.

Zdroj: TS INESS

Mária Jakúbeková
Ďalšie články