Burešová z Fóra života: Máme klientku, ktorá sa ozvala po 30 rokoch od umelého potratu

1 burešová_RV Elena Burešová z Fóra života. Foto: Róbert Valent.

Pre rodičov nenarodených detí je najdôležitejšie, aby si uvedomili, že majú doslova právo oplakať svoje nenarodené dieťa, hovorí Elena Burešová z Fóra života.

Vrcholí kampaň Sviečka za nenarodené deti, prečo je dôležité, aby si ľudia na tieto životy spomínali?

Nenarodené deti sú ľudskými bytosťami, ktoré nedostali šancu narodiť sa. Niektorí rodičia, súrodenci či starí rodičia pamätajú na nenarodené deti, prežívajú bolesť z ich straty. Hovorili o tom aj v našom krátkom spote. Na našom webe sme vytvorili aj odkazovač, kde je možné napísať odkaz nenarodeným deťom.

Existujú však nenarodené deti, na ktoré ich rodiča nechcú spomínať. 2. novembra si pripomíname aj tieto deti a zapaľujeme sviečku ako spomienku na ne. Sviečku je možné zapáliť a dať do okna svojho domova alebo ju zapáliť virtuálne cez www.sviecka.forumzivota.sk. Plamienok sviečky sa rozhovorí podľa miesta bydliska.

Aký význam má takýto rituál pre rodinu, ktorá prišla o nenarodené dieťa?

Nenarodené dieťa je súčasťou rodiny a takto si ho môžu pripomenúť. Podobne ako na iných rodinných príslušníkov, ktorí nás predišli do večnosti. Zapálená sviečka je aj symbolom nádeje, že sa raz stretneme spoločne v nebi.

Viem, že vaše poradne poskytujú aj sprevádzanie po takejto strate. Čo je ich cieľom?

Poradňa Alexis, čo viem, je jediná svojho druhu na Slovensku. Okrem sociálneho poradenstva pre tehotné ženy, ponúkajú sprevádzanie aj pre ženy po spontánnom alebo umelom potrate. Ženy sa ozývajú buď krátko po potrate alebo aj dlhé roky po ňom. Máme klientku, ktorá sa do Poradne Alexis ozvala po 30 rokoch od umelého potratu.

Ponúkajú aj podpornú skupinku žien, ktoré prišli o svoje dieťatko spontánne. Vzájomne si tieto ženy pomáhajú, lebo sa chápu. Spája ich veľmi bolestivá skúsenosť, ktorou si všetky prešli. Spolu hľadajú vízie do budúcnosti, aby sa naučili so svojou stratou žiť.

Majú o takéto poradenstvo záujem aj otcovia nenarodených detí alebo je to čisto ženská záležitosť? Aký je rozdiel v potrebách mužov pri takomto zážitku?

V menšej miere sa na Poradňu Alexis obracajú aj muži. Skôr sa pýtajú, ako môžu pomôcť svojej manželke/partnerke prekonať smútok a ako stáť pri nej. Je určite dobré, že túto situáciu aj muži chcú riešiť a nenechávajú ženu samotnú. Niekedy príde do poradne aj pár spolu.

Vediete takýchto rodičov aj k iným symbolom alebo rituálom, ktorými sa môžu so stratou vyrovnať?

Niekedy sa na nás obráti žena, ktorú ešte len čaká zákrok po zamĺknutom spontánnom potrate. Vtedy jej hovoríme aj o možnosti pochovania pozostatkov dieťatka, ktorú ponúka naša legislatíva.

Ak už potrat prebehol alebo rodičia z hocijakého dôvodu nemali možnosť ho pochovať alebo sa rozhodli, že nechcú, hovoríme o možnosti inej rozlúčky. Takým môže byť napríklad zapálenie sviečky pri hocijakom pamätníku nenarodeným deťom, ktoré na Slovensku sú. Prípadne rodinná súkromná rozlúčka, kde rodičia prečítajú dieťatku list, prednesú zaňho modlitbu a pod.

Veľký význam má aj pomenovanie dieťatka, aj keď sme pohlavie nevedeli, intuícia má veľkú silu. Niektorí rodičia zasadia stromček, vyrobia niečo z keramiky a pod. Je tu veľký priestor na individuálne vyjadrenie našich emócií. To má význam aj preto, že sa nejako symbolicky uzavrie táto životná udalosť.

Čo je podľa vás pre takýchto rodičov po strate najdôležitejšie?

Aby si uvedomili, že majú doslova právo oplakať svoje nenarodené dieťa a na toto smútenie potrebujú priestor a čas. Aby si boli navzájom oporou a akceptovali sa, aj keď nemusia úplne chápať prežívanie toho druhého. A rovnako, aby sa nebáli vyhľadať aj odbornú pomoc, ak cítia, že sami nevedia potrat spracovať. Nie je to hanba.

Ako môžu v ťažkej situácii pomôcť najbližší (rodina alebo priatelia, ktorým sa rodičia zdôveria)?

V tomto prípade veľmi nepomáha negovanie situácie a rady tipu: „To prejde, niet dôvod, aby ste sa trápili.“ Bolesť rodičov, ktorí prišli o svoje nenarodené dieťa, je reálna. Preto pomáha vypočutie, prijatie a jednoduché súcitenie.

Bezprostredne po potrate je určite na mieste aj praktická pomoc s varením, s domácnosťou, prípadne starostlivosťou o staršie deti. A ak rodičia a najbližší vidia, že mamička sa sama nedokáže zmieriť s touto stratou, odporučte jej, nech sa obráti na Poradňu Alexis, kde jej určite pomôžu.

S distribúciou sviečok v rámci tohtoročnej kampane bol aj kvôli epidemiologickej situácii problém. Ako hodnotíte alternatívne spôsoby predaja?

Musím priznať, že je to veľmi náročná kampaň. Veľmi rýchlo a často sa menili podmienky – obmedzená účasť ľudí v kostole, potom zatvorené kostoly, zákaz vychádzania. Počas doterajších ročníkov sme sviečku predávali hlavne v kostoloch. Minulý rok sme rozdistribuovali po celom Slovensku cez 100 000 sviečok. Sviečky sme mali rozdistribuované aj tento rok a prišli do toho všetky zákazy a obmedzenia.

Našťastie sme mali záložný plán. Sviečky sme redistribuovali do niektorých kamenných obchodov a dajú sa kúpiť aj cez tri eshopy. Je to však len malý zlomok toho, čo sme predávali v kostoloch.

Sviečka za nenarodené deti. Foto: Veronika Danková

Ujal sa online predaj alebo predaj v obchodoch?

Predaj prebieha, musíme si to vyhodnotiť po jeho skončení.

Aký podiel financií pre vaše činnosti tvorí práve výťažok z tejto zbierky?

Je to zbierka, z ktorej financujeme väčšiu časť našich aktivít a to konkrétnu pomoc, centrá pre rodinu, informačné kampane, vydavateľskú činnosť a vzdelávanie i projekty členských organizácií Fóra života. Máme aj iné zdroje financovania (granty, 2 % a pod.), ale verejná zbierka Sviečka za nenarodené deti patrí medzi naše hlavné zdroje. Musím povedať, že v porovnaní s minulým rokom, je to neporovnateľne horšia situácia.

Aké sú vaše očakávania, keďže možnosti predajných miest sú evidentne oklieštené?

Máme nádej, že sa stále nájde dostatok ochotných ľudí, ktorí nás podporia. Máme aj pozitívnu spätnú väzbu od niektorých kňazov, ktorí nám veľmi pomáhajú s kampaňou. Sú ochotní sviečky vo farnostiach ponúknuť po uvoľnení opatrení. Tak pripravujeme kampaň i v exteriéri, potom ako sa otvoria kostoly a ľudia budú môcť ísť do kostolov a na cintoríny.

Aj niektoré kamenné predajne privítali predaj sviečky a po uvoľnení opatrení ich budú ponúkať svojim zákazníkom. Sme za to veľmi vďační, lebo máme nádej, že budeme môcť i naďalej pomáhať tým, ktorí to potrebujú.

Je fakt, že tento rok nám stúpol počet klientov vo všetkých projektoch a dopyt po pomoci je väčší, ako sú zatiaľ naše možnosti. Preto chcem veľmi poďakovať všetkým našim darcom a podporovateľom.

Kampaň Sviečka za nenarodené deti môžete podporiť aj vy:

  • zakúpením sviečky vo vybraných kamenných obchodoch alebo v eshopoch
  • zapálením virtuálnej sviečky na www.sviecka.forumzivota.sk
  • zaslaním darcovskej SMS správy na číslo 877 s textom DMS SVIECKA. Cena SMS: 2€
  • alebo dobrovoľným príspevkom na číslo účtu: SK2590 0000 0050 3335 7295

Ďalšie články