Bývalý demokrat, zlé dieťa a neúspešný herec. Donald Trump trochu inak

Donald Trump Donald Trump (Zdroj: TASR/AP)

Bol zlý tínedžer aj najhorší herec vo vedľajšej úlohe, ale keď mal 27 rokov, vlastnil tisícky bytov v New Yorku. Preskákal viacero bankrotov a napriek tomu sa ako milionár dostal až do Bieleho domu.

V tomto texte sa dočítate o všeličom, ale pointu treba uviesť hneď na úvod. Trump pôsobí ako víťazný typ, každú nevýhodu dokázal otočiť na svoju prednosť. Nenávisť médií? Aj to dokáže otočiť v svoj prospech. dokonca si to užívať. Pôsobí nezdolne, k čomu najnovšiu kapitolu pridal Covid. A jeho mítingy, kam chodia desiatky tisíc priaznivcov, to je momentálne najväčšia zábava pod holým nebom v U.S.A. S hudbou, energiou, so všetkým.

Trump je známy tým, že sa na dosiahnutie svojich cieľov nebráni použiť všetky dostupné prostriedky. K nim patria aj ostré vyjadrenia, ktoré sa často stretávajú nielen s búrlivým potleskom jeho priaznivcov, ale aj s nespokojnými výkrikmi a výsmechom zo strany kritikov.

Trumpovi sa nedá uprieť rečnícky talent a svojský zmysel pre humor, ale rovnako sa nedá poprieť, že jeho vyhlásenia v pozícii prezidenta neraz balansujú na hranici spoločensky prijateľného vyjadrovania. Práve to však často obdivujú jeho priaznivci a nenávidia jeho odporcovia. A nie je to len spoločnosť v USA, ktorá je v názoroch na Donalda Trumpa rozpoltená.

Je pravda, že Trump sa odjakživa stavia do polohy zabávača milujúceho davy a jeho voliči na ňom obdivujú práve jeho priamočiarosť a niekedy až prostorekosť. Bol to práve súčasný šéf Bieleho domu, kto do slovníku médií a politikov zapísal veľkými písmenami výraz fake news, teda falošné správy. Z ich šírenia proti sebe obvinil aj najväčšie americké médiá a spravil zo sociálnych sietí hlavný komunikačný prostriedok svojho vládnutia.

Trump a sociálne siete

Je známe, že Trump veľmi rád a často uverejňuje statusy na sociálnej sieti Twitter, z ktorých vzniklo už množstvo posmeškov, vtipov a narážok, ktoré sa šíria po internet dodnes, aj keď poniektoré sú roky staré a dokonca aj vymazané.

Najväčšie prešľapy na sociálnych sieťach spravil Trump ešte pred nástupom do funkcie. Napríklad v roku 2012 vyjadril svoj skeptický postoj voči klimatickým zmenám, keď napísal: „V New Yorku mrzne a sneží, potrebujeme globálne otepľovanie.“ Len deň pred týmto statusom Trump na Twitteri obvinil Čínu z toho, že úmyselne spôsobuje globálne otepľovanie s cieľom znížiť konkurencieschopnosť USA.

Trump je v oblasti klimatických zmien a globálneho otepľovania známy skeptik a odmieta takzvané zelené politiky presadzované v USA najmä demokratmi. Z „environmentálneho súdka“ je tak napríklad aj jeho ďalšie virálne vyjadrenie o tom, že turbíny veterných elektrární zabíjajú orly kráľovské, ktoré sú symbolom Spojených štátov.

Orly kráľovské však zrejme nechovajú voči Trumpovi takú náklonnosť ako on k nim. Minimálne jeden zo zástupcov tohto majestátneho živočíšneho druhu nebol v roku 2015 nadšený v Trumpovej prítomnosti, keď ešte iba kandidoval za republikánov na amerického prezidenta, a napadol ho počas fotografovania pre Time Magazine.

V čase po znovuzvolení Baracka Obamu za prezidenta USA Trump na Twitteri zase napísal, že čínska komunistická strana Obamu verejne „pochválila“ a Číňania vraj preto budú čoskoro vlastniť celé Spojené štáty. Išlo o politický útok, ktorý pred týmito voľbami zopakoval.

Najvtipnejšia debata v dejinách?

Aj roky staré vyjadrenia zo sociálnych sietí prenasledujú Trumpa dodnes, ale Američania upriamujú pozornosť skôr na súčasnosť a prezidentovo vystupovanie v predvolebnej kampani. Tá prináša čoraz viac povšimnutiahodných momentov, ktoré bavia sociálne siete.

Jedny z najvtipnejších, ale aj najzahanbujúcejších momentov prezidentskej kampane sa podľa reakcií americkej verejnosti zatiaľ udiali počas prvej debaty medzi Trumpom a jeho politickým rivalom Joeom Bidenom v americkom Ohiu. Diskusiu opisujú americké médiá ako šokujúcu a zahanbujúcu pre oboch kandidátov.

Biden viackrát počas Trumpovho vystúpenia nahlas povedal „Už, prosím ťa, drž hubu, chlape“ a v jednom momente nazval prezidenta klaunom. Trump vrátil úder a obvinil Bidena, že ukončil vysokú školu ako jeden z najslabších v ročníku, a vyprosil si preto, aby hovoril, že je chytrý.

Vďaka „plodnej“ televíznej debate plnej osobných útokov a invektív sa sociálne siete majú opäť na čom baviť a koluje na nich napríklad aj fotomontáž, na ktorej má Donald Trump nasadenú masku podobnú tej, akú nosil Anthony Hopkins v úlohe psychotického vraha Hannibala Lectera vo filme Mlčanie jahniat. Upravenú fotku sprevádza text: „Nový technologický pokrok pre druhú prezidentskú debatu prichádza.“

IQ, malé ruky a pravé vlasy

Donald Trump je známy tým, že si zakladá nielen na svojom imidži, ale aj inteligencii. Opakovane odkazuje svojim kritikom, že jeho IQ patrí k tým najvyšším. Rovnako ako na svojom intelekte si však americký prezident zakladá aj na svojich rukách, o ktorých kolujú vtipy, že sú v pomere k jeho postave maličké.

Narážky na Trumpove údajne malé ruky sa začali šíriť ešte v roku 2016, keď ho Marco Rubio obvinil počas vtedajšej prezidentskej kampane z toho, že má maličké ruky, a dodal, že takým ľuďom sa nedá dôverovať. Trump v reakcii na Rubiove slová kontroval, že mu nikdy nikto nič také nepovedal, a dodal, že mu ľudia vždy vraveli, že má krásne ruky. V tejto súvislosti sa vie, že šéf Bieleho domu si nerád podáva ruku. Dôvodom má byť to, že je podľa vlastných slov germofób, teda trpí strachom z baktérií.

Podobne ako na svoje ruky je Trump háklivý aj na vlasy, o ktorých vzhľade kolujú posmešky a špekulácie, že nie sú pravé. Pre Playboy ešte v roku 2004 povedal, že vlasy mu výhradne strihá vtedy ešte jeho snúbenica Melania, ktorá je dnes prvou dámou USA.

Prezident dlhodobo odmieta, že by nosil parochňu, a aj najznámejší vizážisti amerických celebrít dobre vedia, že Trump si na svoje vlasy nenechá len tak siahnuť. Istý fotograf pre magazín Hollywood Reporter svojho času uviedol, že pri jednom fotení Trump vizážistke jasne povedal, že mu môže vlasy nasprejovať, ale nemá sa ich dotýkať. „Jediný, kto mi môže chytať vlasy, je Melania,“ uviedol vtedy údajne Trump.

Trump herec

Dávno pred vstupom do vysokej politiky bol Trump známy ako „šoumen“ s extravagantným životným štýlom, ktorý na seba rád púta pozornosť davov. Svedčia o tom aj jeho epizódne úlohy vo viacerých filmoch. V našich zemepisných šírkach je zrejme najznámejšia jeho úloha vo vianočnej „klasike“ Sám doma 2 z roku 1992, v ktorej sa multimilionár mihne v krátkej scéne odohrávajúcej sa na recepcii hotela Plaza.

Už menej sa možno vie, že Trump bol v čase natáčania druhého dielu Sám doma majiteľom newyorského hotela Plaza a film v ňom dovolil natáčať práve pod podmienkou, že v ňom dostane epizódnu úlohu. Nebola to pritom jeho jediná filmová rola.

Už v roku 1989 si zahral v romantickej komédii Ghosts Can’t Do It, ktorá u nás vyšla pod názvom Duchovia to dokážu. Išlo o prepadák a Trump za svoj výkon dostal Zlatú malinu za najhorší herecký výkon vo vedľajšej úlohe.

Zaujímavé je, že v oboch vyššie spomínaných snímkach hral Trump sám seba a rovnako to bolo aj vo filmoch Wall Street: Peniaze nikdy nespia (Wall Street: Money Never Sleeps) či Spiklenci (The Associate), kde si zahral po boku Whoopi Goldbergovej, ktorá je dnes jeho hlasnou kritičkou.

Netreba pritom zabúdať ani na jeho účinkovanie v reality show Máte padáka (The Apprentice), v ktorej bol výkonným producentom a hlavnou postavou. Skupina ľudí bojovala o prácu v jeho podniku a Trump neúspešných kandidátov postupne vyraďoval so slovami: „You’re fired“ (Máte padáka).

Trump playboy

Donald Trump sa vždy rád obklopoval krásnymi ženami. Jeho prvá manželka Ivana je pôvodom z Československa a má s ním tri deti: Ivanku, Donalda juniora a Erika. Ide o bývalú modelku, ktorá sa v 70. rokoch objavila v detskom československom televíznom seriáli Pan Tau. Krása sa nedá uprieť ani Trumpovej súčasnej manželke Melanii, ktorá je pôvodom Slovinka.

Trump bol v spoločnosti krásnych žien celý život. V rokoch 1996 až 2015 vlastnil značku Miss Universe a neraz sa chválil tým, že sa vyskytuje aj v zákulisí prehliadok najkrajších žien, kde vraj iba kontroluje, či je všetko v poriadku. Práve z tohto obdobia pochádza najviac obvinení zo sexuálneho obťažovania, ktoré vznieslo voči Trumpovi dovedna 28 žien od roku 1970.

Trump v ringu

Rovnako ako o jeho náklonnosti ku krásnym ženám sa o Trumpovi dobre vie, že má veľmi rád wrestling. V 80. rokoch sporadicky spolupracoval s majiteľmi Svetovej wrestlingovej federácie (World Wrestling Federation/Entertainment) Lindou a Vincom McMahonovcami.

Bol to práve McMahon, kto sa v roku 2007 postavil zoči-voči Trumpovi v zohranom wrestlingovom zápase pod názvom Súboj miliardárov (Battle of the Billionaires). V zápase sa ukázalo, že Trump nie je neľútostný len v biznise, ale aj v ringu. Keď jeho wrestler porazil toho McMahonovho, pustili sa do seba v zohranom zápase aj miliardári a Trump svojho súpera zložil tvrdou ranou na zem vedľa ringu. Pripomeňme, že všetky zápasy wrestlingu sú vopred zohranou choreografiou.

Zopár čísel na záver

O Trumpovi sa hovorí ako o podnikateľovi, ktorý sa dokázal vyhrabať z viacerých krachov. Faktom však zostáva, že osobný bankrot nikdy nevyhlásil, aj keď v rokoch 1991 až 2009 jeho podniky skrachovali šesťkrát. Aj preto je kritikmi označovaný za muža, ktorý si svoju kariéru vybudoval na chrbtoch pracujúcich Američanov.

Ako tínedžer bol za zlé správanie poslaný do vojenskej internátnej školy, ale už ako 27-ročný vlastnil 14-tisíc bytov naprieč newyorskými štvrťami Brooklyn, Queens a Staten Island, ku ktorým mu do veľkej miery dopomohlo rodinné bohatstvo Trumpovcov.

Donald Trump síce opäť kandiduje za Republikánsku stranu, za ktorú bol do Bieleho domu už raz zvolený, ale nie vždy stál v USA na strane konzervatívnych síl. V rokoch 2001 až 2009 bol registrovaným členom Demokratickej strany a demokratom daroval medzi rokmi 1989 až 2009 viac peňazí ako republikánom. Aj v tom je jeho sila. Pomohlo mu to presvedčiť republikánskych voličov sklamaných z ich vlastnej strany, že nie je kandidátom žiadnej dynastie, ani straníckeho klanu. Naopak, vo viacerých témach išiel priamo proti pilierom neokonzervativizmu posledných dvoch dekád. A fungovalo to.

Ešte v roku 2004 Trump v jednom z rozhovorov verejne priznal, že má bližšie k demokratom, pretože podľa neho sa za ich vlády lepšie darí ekonomike. V minulosti sa pritom prejavili aj jeho pomerne ľavicové názory, keď navrhoval jednorazové 14,25-percentné zdanenie všetkých milionárov, ktorých majetok presahuje hodnotu 10 miliónov dolárov. Tvrdil, že by sa tým získali peniaze na úplné vymazanie štátneho dlhu USA.

Nech sa na to pozriete z ktorejkoľvek strany Trump je absolútny originál.


Ďalšie články