Trenčianský Štandard

Pohoda 2023 privíta legendy aj nováčikov

Festival Pohoda. Foto: Tomáš Somr

TRENČÍN – Organizátori festivalu Pohoda 2023 oznámili deväť mien československej scény, ktoré vystúpia v júli na trenčianskom letisku.

Do programu najväčšieho slovenského festivalu pribudne domáca hviezda Jana Kirschner, obľúbení Tata Bojs z Česka, ale aj legendárna slovenská kapela Karpatské chrbáty. Zahrať prídu nominanti na cenu Radio_Head awards v kategórii Objav roka – duo Meowlau X Val a skupina Krstní otcovia, no návštevníci sa môžu tešiť aj na slovensko-česko-nórsky projekt Angrusori, undergroundového rapera RNZ, popovú Zeu a punkovú skupinu RozpoR.

Legendy aj začínajúci umelci

Bohatú tvorbu jednej z najúspešnejších a najobľúbenejších slovenských speváčok Jany Kirschner návštevníkom Pohody netreba pripomínať. Jej vystúpenia sú totiž vždy zárukou kvality. V poslednej dobe naspievala viacero piesní k filmom a ako hosť spolupracovala tiež v piesňach viacerých slovenských aj českých interpretov. 

„Kto iný ako Jana Kirschner by mal na Pohode doplniť za Slovensko silné zastúpenie umelkýň z celého sveta? Keď sme potvrdili Suzanne Vega, okamžite sme vedeli, kto by mal hrať pred ňou. Jankin umelecký vývoj je pozoruhodný a my sa tešíme na jej koncert na Pohode,“ povedal o výbere umelkyne riaditeľ festivalu Michal Kaščák.

Skupina Tata Bojs je označovaná za najpopulárnejšiu skupinu u našich západných susedov. V roku 2020 vydali svoj zatiaľ posledný album s názvom Jedna nula, ku ktorému pre pandémiu a vtedajšie zákazy nemohli odohrať turné. To ale napokon viedlo k jednému z najoriginálnejších koncertov v českom online prostredí. Bez divákov a v uzavretom prostredí pražského klubu DOX+ natočili Tata Bojs plnohodnotné rock´n´rollové vystúpenie, ktoré vydali ako samostatný live album a videozáznam.

Ďalšou legendárnou slovenskou skupinou, ktorá vystúpi v júli na trenčianskom letisku, sú Karpatské chrbáty. Skupina okolo Braňa Jobusa, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou festivalu Pohoda, je na scéne 41 rokov a vydala 10 albumov.

Na Pohode 2023 vystúpi aj štvorčlenná punková úderka z Bratislavy, známa svojím nekompromisným antifašistickým postojom. Skupina RozpoR vznikla na konci deväťdesiatych rokov, má na konte osem štúdiových nahrávok. Počas utečeneckej krízy v roku 2015 odohrala charitatívny koncert priamo v utečeneckom tábore vo Viedni. 

Na festival sa po roku opäť vráti aj slovenský projekt Meowlau x Val, ktorý vlani vystrelil na domácej scéne vďaka debutovému EP Nevermind. Ich hudba a vystúpenia sa dajú opísať aj dvoma slovami – energickosť a úprimnosť.

Ďalším zo slovenských mladých hudobných talentov na Pohode 2023 bude raper RNZ. V jeho tvorbe sa strieda výbušnosť s melanchóliou, ktoré sú ponorené do hudby s nádychom phonku, dark trapu a emo rapu. Poslednou novinkou RNZ je singel Whats UP nahraný s českým raperom Darewinom, ktorý vydali len tento mesiac.

Na Pohode vystúpi aj zástupkyňa alternatívneho popu – speváčka Zea, vlastným menom Alžbeta Ferencová, ktorá je pôvodom Rómka, čo nielenže neskrýva, ale je na to aj patrične hrdá.

„To, že som Rómka, niektorých ľudí dráždi. Ja som ale na svoj pôvod pyšná. Chcem ísť v stopách mojej prababičky Eleny Lackovej a poukazovať na to, že aj Rómovia môžu byť úspešní,“ povedala Zea. Práve jej prababička bola prvou Rómkou, ktorá vyštudovala Karlovu univerzitu a napísala prvú rómsku divadelnú hru.

Na trenčianskom letisku si zahrá je mladá bratislavská kapela Krstní otcovia, ktorá momentálne patrí k tomu najzaujímavejšiemu, čo v poslednej dobe priniesla slovenská hudobná scéna. Svedčí o tom aj nominácia na Radio_Head Awards v kategórii Objav Roka.

Poslednou z doteraz zverejnených kapiel je Angrusori. Ide o výnimočný slovensko-nórsko-český hudobný projekt, ktorý vytvára nové spojenia, pôsobivo prekomponované a prepojené Nilsom Henrikom Asheimom a Ivou Bittovou v úzkej spolupráci s ostatnými hudobníkmi. Výnimočné spojenie si všimli aj v zahraničí. The Guardian označil nahrávku za album mesiaca, oslavné recenzie pribúdali v ďalších hudobných časopisoch ako The Wire, Jazzquad či Muzikalia a vyslúžil si aj ocenenie Radio_Head Awards v kategórii World Music / Folk.

Ďalšie mená Pohody 2023

Týchto deväť slovenských a českých interpretov doplnilo už takmer šesťdesiatku zverejnených umelcov, ktorí vystúpia 6. až 8. júla 2023 na festivale Pohoda. Sú medzi nimi Central Cee, Jamie xx, slowthai, spomínaná Suzanne Vega, tohtoroční dvojnásobní víťazi Grammy Wet Leg, SOFI TUKKER, Viagra Boys, Perfume Genius, Arooj Aftab, Shygirl, AMELIE LENS, Sampa the Great, Genesis Owusu, Dry Cleaning, shame, Charlotte Adigéry & Bolis Pupul, Liniker, Yard Act, Alina Pash, PVA, Hermeto Pascoal a ďalší.

Organizátori festivalu Pohoda zároveň dodali, že ďalšie svetové mená predstavia verejnosti už v najbližších dňoch.

Denisa Hošková
Ďalšie články