Prichádza sezóna cyklobusov. Ich obľúbenosť v kraji z roka na rok rastie

Začína sa sezóna cyklobusov. Ich obľúbenosť v kraji z roka na rok stúpa Začína sa sezóna cyklobusov. Foto. TASR/AP

TRENČÍN – Obľúbené cyklobusy sú späť. Spoje budú premávať od 1. mája do 29. septembra každú sobotu, nedeľu a počas sviatkov na známych trasách.

Bicykle je možné prepravovať na spojoch označených symbolom bicykla, v časoch uvedených v cestovnom poriadku a do vyčerpania kapacity. Cyklobusy slúžia na prepravu cykloturistov s bicyklami a taktiež na prepravu ostatných cestujúcich.

Kapacita je pre prepravu bicyklov obmedzená na 24 kusov pri jednom spoji. Bicykle neprepravujú vo vozidle, ale na cyklovleku.

V prípade, ak má cestujúci záujem cestovať cyklobusom a prepraviť bicykel, postupuje nasledovne:

Pri nástupe do vozidla nahláste vodičovi prepravu bicykla. Obsluha autobusu najskôr umiestni bicykle na cyklovlek, cestujúci si zakúpi cestovný lístok na požadovanú prepravnú vzdialenosť a dovozný lístok za bicykel u vodiča (1 euro). Bicykel umiestňuje na cyklovlek obsluha autobusu za možnej pomoci majiteľa bicykla podľa pokynov obsluhy autobusu.

Z bicykla odstráňte a zoberte so sebou do autobusu cenné veci, ktoré sa dajú jednoducho demontovať. V prípade neodstránenia demontovateľných častí dopravca za ich prípadné poškodenie nenesie zodpovednosť. Pri vystupovaní s bicyklom upozornite vodiča, že vystupujete s bicyklom. Na zastávke si vyzdvihnete svoj bicykel z cyklovleku pod dohľadom obsluhy autobusu.

„Cestujúci má právo na prepravu jedného bicykla na spojoch označených ako cyklobus za dovozné stanovené tarifou. Preprava samotného bicykla nie je povolená,“ uviedla SAD Trenčín.

Spoje budú premávať na trasách:
Trenčín – Mníchova Lehota – Trenčianske Jastrabie – Dubodiel – Bánovce nad Bebravou.
Trenčín – Dubnica nad Váhom – Ilava – Horná Poruba – Valaská Belá – Nitrianske Rudno.

Cestovné poriadky si môžete stiahnuť tu:
https://www.sadtn.sk/files/cp/302405_2024-04-01.pdf?1711352136
https://www.sadtn.sk/files/cp/309412_2024-04-01.pdf?1711352136

Záujem o cykloturistiku pritom z roka na rok rastie. Len počas prvých dvoch mesiacov prevádzky v roku 2023 cyklobusy previezli celkom 147 bicyklov. Cyklisti majú v obľube najmä trasu z Trenčína do Bánoviec nad Bebravou. Cyklobusy tadiaľto previezli počas voľných májových a júnových dní celkom 102 bicyklov.


Ďalšie články