Trenčianský Štandard

V Trenčíne postavia lepenkový mrakodrap

Jubilejný ročník HSF System Modelium 2023. Foto: Crest Communications

TRENČÍN – Začína sa 15. ročník medzinárodnej súťaže pre stredné školy HSF System Modelium 2023.

O titul najlepšej stavby z vlnitej lepenky bude súperiť až 33 stredných škôl zo Slovenska a z Českej republiky.

Tento rok budú študenti vytvárať modely na tému Najvyšší mrakodrap Európy. Najlepší súťažiaci si rozdelia ceny za 5 300 eur. Usporiadateľom súťaže je medzinárodná stavebná skupina HSF System.

Už 15 rokov

Tradičná súťaž HSF System Modelium 2023 vstupuje do 15. ročníka s medzinárodnou pôsobnosťou. Do súťaže sa prihlásilo celkovo deväť škôl zo Slovenska, vrátane Strednej priemyselnej školy stavebnej Emila Belluša z Trenčína, a dvadsaťštyri škôl z Českej republiky.

„Športový alebo hudobný svet má svoje hviezdy. Myslíme si, že aj tradičný stavbársky obor si takéto hviezdy zaslúži. Preto ich chceme nájsť a predstaviť svetu prostredníctvom našej súťaže,“ povedal k poslaniu a zameraniu súťaže Jan Hasík, riaditeľ a predseda predstavenstva spoločnosti HSF System.

„Chceme v študentoch stredných škôl hlavne podporovať a prehlbovať vzťah k stavbárskemu remeslu, rozvíjať ich kreativitu a vzájomnú spoluprácu,“ uviedol Tomáš Kosa, konateľ spoločnosti HSF System SK.

Podľa pravidiel súťaže, model výškovej budovy by mal byť vytvorený výlučne z vlnitej lepenky, teda ekologického, udržateľného a tvárneho materiálu. Taktiež musí ukázať aj vnútorné rozloženie stavby. Odborná porota bude posudzovať predovšetkým originálny nápad, nevšednú myšlienku, invenciu a moderný prístup.

Nové kolá aj cena

K ďalším novinkám v jubilejnom 15. ročníku súťaže patria dve samostatné národné finálové kolá, ktoré sa uskutočnia na Slovensku a v Českej republike Z nich postúpi najlepšia osmička do medzinárodného superfinále v Ostrave. Najlepší súťažiaci alebo súťažné tímy si medzi sebou rozdelia ceny v hodnote 5 300 eur. Víťaz superfinále získa 1 050 eur. Novinkou bude i Cena verejnosti. 

Populárna súťaž je určená pre študentov odborných stredných škôl so zameraním na stavebníctvo. V minulosti sa do súťaže zapojilo približne 60 rôznych stredných stavebných škôl, ktorých žiaci postavili až 300 modelov stavieb z vlnitej lepenky. Finálové kolá sa konali na zaujímavých miestach, ako je hlavná stanica v Prahe, Štefánikova hvezdáreň, Dolné Vítkovice, Vodné dielo Šance či Klementinum.

Zdroj: TS Crest Communications

Mária Jakúbeková
Ďalšie články