Ultramaratónec vybudoval nad Trenčínom unikátne miesto, kde môžete ďakovať aj prosiť

Nad Trenčínom nájdete vďaka Stanovi Ďurigovi netradičné miesto. Foto: Rasťo Harakal Nad Trenčínom nájdete vďaka Stanovi Ďurigovi netradičné miesto. Foto: Rasťo Harakal

TRENČÍN – Od konca februára stojí v lesnej časti Vinohrady nad Zlatovcami kaplnka. Vybudoval ju tam maratónec Stano Ďuriga. Kamene, ktoré použil, pochádzajú zo 42 miest a symbolizujú práve dĺžku maratónu.  

Nápady mu nechýbajú. Presne 21. apríla ubehli tri roky, odkedy si dal Stano Ďuriga netradičný darček k svojim narodeninám. Rozhodol sa odbehnúť maratón na Matúšovej veži na Trenčianskom hrade. Oficiálna dĺžka maratónu je 42,2 kilometra a vežu musel celkovo obehnúť 927-krát.

Neskôr sa rozhodol zabehnúť maratón okolo Hospicu milosrdných sestier v Trenčíne a takisto okolo nefunkčného bazénu v Detskom mestečku v Zlatovciach.

Naposledy dostal ďalší netradičný nápad. Rozhodol sa vlastnoručne postaviť kaplnku. „Pozemok som najprv začal čistiť. Už aj popri behaní maratónov som sa zamýšľal, prečo by som ja nemohol mať vlastnú kaplnku. Problém nebol ani tak s materiálom, ale skôr s vynesením. Mnohí sa čudujú, že mám také nápady,“ prezradil nám na úvod Stano Ďuriga.

Ku kaplnke sa totižto ide pomerne strmým kopcom. Stano vyniesol hore približne 80 vriec cementu. Spravil z neho viac ako 1 500 kg betónu. Prvý kameň položil v novembri minulého roka. Stavbe chcel však dodať výnimočnosť.

„Maratón má 42 kilometrov a mne napadlo, že skalka bude pozostávať zo 42 miest, ktoré som navštívil a mám ich rád. Sú tam kamene z Biogradu, Zadaru, takisto z krížovej cesty, ktorú som odbehol. Nájdete tam kamene aj z Dúžnika a Krasína. Kaplnka symbolizuje viacero okrúhlych výročí. Dokončiť som sa ju rozhodol pri príležitostí narodenín mojej manželky. Rovnako som už 40 rokov ženatý a tento rok je aj 800. výročie založenia Benediktínskeho opátstva,“ pokračoval.

Nahliadnite do kaplnky. Zdroj: Rasťo Harakal

Kaplnku dokončil 20. februára, neskôr pribudla aj lavička, kde si ľudia môžu oddýchnuť a popremýšľať. „Ľudia majú rôzne problémy, tu môžu prísť na iné myšlienky a porozmýšľať. Človek sa tu môže pristaviť a prehodnotiť, čo sú v živote dôležité veci a čo naopak nie. Prídeš na to, že sú to veci ako zdravie a pokora. Preto je na kaplnke napísané Ďakujte a proste, pretože oplatí sa ďakovať a oplatí sa aj prosiť,“ poznamenal Stano Ďuriga.

Ohlasy na vybudovanú kaplnku sú zatiaľ len dobré. „Keď som bežal maratóny, dokazoval som tak niečo len sebe, ale toto je niečo pre ľudí,“ dodal na záver.

Kamene pochádzajú zo 42 miest. Foto: Rasťo Harakal
Prídete na iné myšlienky. Foto: Rasťo Harakal
Počas výstavby musel v zimných mesiacoch Stano vyjsť tento kopec. Foto: Rasťo Harakal
Číslo 42,2 symbolizuje dĺžku maratóna. Foto: Rasťo Harakal
Nad Trenčínom nájdete vďaka Stanovi Ďurigovi netradičné miesto. Foto: Rasťo Harakal
Nechýba kríž z kameňa. Foto: Rasťo Harakal
Písmená symbolizujú začiatočné písmená mien vnučiek. Foto: Rasťo Harakal

Ďalšie články