Trenčiansky skvost, do ktorého pôjdu milióny, má za sebou prvú etapu rekonštrukcie

441873596_855323836631925_8129523857575172647_n Záverečná konferencia nášho projektu. Zdroj: Synagóga Trenčín

TRENČÍN – Po štyroch rokoch uzavreli v Trenčíne prvú etapu prác na rekonštrukcii židovskej synagógy. Vynovený interiér bude slúžiť ako koncertná sieň, výstavná miestnosť aj pre potreby Židovskej náboženskej obce v Trenčíne.

Celkové náklady na rekonštrukciu interiéru synagógy sú 2,25 milióna eur, dva milióny získali z grantov EHP a Nórska, 250-tisíc eur investovala Židovská náboženská obec. Informovala o tom jej predsedníčka Oľga Hodálová.

V interiéri sú nové siete, podlahové kúrenie, zreštaurované sú vzácne maľby na stenách a stropoch, vymenili okná na kopule. Aj keď niektoré práce v interiéri ešte pokračujú, synagóga už slúži verejnosti aj trenčianskej Židovskej náboženskej obci.

„V ďalšej etape potrebujeme obnoviť severnú stenu synagógy, zreštaurovať schodiská, hore vytvoriť galerijný priestor, urobiť bezrámové okná a zvnútra obnoviť vitráže, opraviť fasádu a strechu,“ doplnila Hodálová s tým, že uzavreli partnerstvo s Európskym hlavným mestom kultúry Trenčín 2026 a veria, že financie sa podarí získať aj z tohto projektu.

Podľa riaditeľa Židovského kultúrneho inštitútu Maroša Borského bol inštitút jedným z partnerov projektu. „Nosná časť našich aktivít bola príprava stálej expozície židovského kultúrneho dedičstva na strednom Považí. Tento projekt nie je len o obnove objektu, ale aj o integrácii objektu do kultúrnych, vzdelávacích a turistických aktivít. Naša expozícia je začiatkom dlhodobého výskumu židovského kultúrneho dedičstva v tomto regióne,“ doplnil Borský.

(tasr)


Ďalšie články