Trenčania budú mať svoj prvý parklet

Tipy na víkend: zatancujte si so známym súborom a oslávte Deň matiek špeciálnym programom Ilustračná foto. Zdroj: KIC Trenčín

TRENČÍN – Nórsky architekt priniesol kreatívne riešenie, ako sa dajú využiť parkovacie miesta na trávenie voľného času. Vyskúšať si ho budete môcť aj v našom meste.

Prvý trenčiansky parklet vybudujú pred Galériou M. A. Bazovského na Palackého ulici. Dočasnú architektonickú inštaláciu postavia v rámci projektu Európske mesto kultúry 2026 a okoloidúcim ukáže, ako by mohli byť využité parkovacie miesta, ak by neslúžili autám.

Vytvoril ho nórsky architektonický ateliér Rintala – Eggertsson, ktorý sa špecializuje na stavby z dreva. Svojou formou môže pripomínať rímsky chrám alebo hustý les stromov.

Architekt Sami Rintala, ktorý je tvorcom kreatívneho návrhu, sa inšpiroval dedičstvom Trenčína, rímskym odkazom i krásnou prírodou v okolí mesta. Výsledné dielo odhalia v rámci programu podujatia Korzo Palackého o 10:00. Na ulici zostane počas celého leta.

S autorom projektu je naplánovaná aj živá diskusia na tému architektúra v meste Trenčín, ktorú odprezentuje viceprimátor Patrik Žák. Rozhovor bude v angličtine.

Na Palackého pribudne parklet
Na Palackého pribudne parklet. Ilustračná fotografia: Trenčín2026

(Zdroj: Trenčín 2026)


Ďalšie články