Trenčianský Štandard

Dom Janka Jesenského čaká obnova

Dom Janka Jesenského čaká obnova. Foto: Stanislav Vavro

BÁNOVCE NAD BEBRAVOU – Trenčiansky samosprávny kraj plánuje zrekonštruovať Pamätný dom Janka Jesenského v Bánovciach nad Bebravou, kde strávil časť svojho života.

Spisovateľ a národný umelec Janko Jesenský strávil časť svojho života aj v Bánovciach nad Bebravou. Dodnes tu stojí dom, ktorý si dal postaviť a v ktorom žil päť rokov.

Hoci je jeho rodný dom národnou kultúrnou pamiatkou, takmer 33 rokov doposiaľ chátral. Už dlhšie slúži potrebám bánovského gymnázia, ktoré od roku 2006 nesie čestný názov významného spisovateľa, demokrata a obhajcu ľudských práv – Gymnázium Janka Jesenského.

 Na základe rozhodnutia trenčianskych poslancov sa historická budova, ktorú postavili v roku 1909, dočká obnovy.

Informoval o tom predseda TSK Jaroslav Baška na ostatnom rokovaní trenčianskych krajských poslancov. Náklady na obnovu národnej kultúrnej pamiatky (NKP) predstavujú približne 650 000 eur.

Modernizáciu NKP zrealizuje TSK podľa pripravenej projektovej dokumentácie, ktorú obstaral pomocou dotácie z Ministerstva kultúry SR. TSK musel projekt aktualizovať, vyráta energetický výpočet, aby kraj mohol podať žiadosť o prostriedky z plánu obnovy, ozrejmil Baška.

„Samotná rekonštrukcia zahŕňa viaceré úpravy, od eliminovania vlhkosti muriva cez obnovu fasády a architektonických prvkov až po modernizáciu strechy a s ňou súvisiacich konštrukcií. A to s dôrazom na zachovanie historického výrazu budovy NKP v súlade s podmienkami danými Krajským pamiatkovým úradom v Trenčíne,“ uviedla pred časom vedúca odboru regionálneho rozvoja Úradu TSK Martina Lamačková.

Stanislav Vavro
Ďalšie články