Predplatné
Prihlásiť sa
Trenčianský Štandard

Aktualizované: Systém parkovania v centre Žiliny čakajú zmeny

Volkswagen investuje 10 miliárd eur do výroby elektromobilov v Španielsku

ŽILINA – V Žiline sa od júna mení systém parkovania. Žilinská samospráva sa od tohto dátumu stane výlučným prevádzkovateľom regulácie parkovania v centre mesta a pri tejto príležitosti pripravuje viacero noviniek.

Dlhodobo plánovaná zásadná reforma parkovania by mala v budúcnosti priniesť posun rezidenčného parkovania z centra mesta na všetky žilinské sídliská. Žilinská radnica sa už teraz pripravuje na prevzatie regulácie parkovania v centre mesta, ktorú ešte stále prevádzkuje Žilinská parkovacia spoločnosť. Zmluvný vzťah končí 6. júna a celý systém parkovania prejde pod mesto.

Regulovaná zóna parkovania sa zatiaľ územne nezmení. Návrh nového VZN rieši nielen rezidentské parkovanie, ale aj parkovanie návštevníkov mesta.

„Obyvatelia centra budú môcť aj naďalej po registrácii a zakúpení rezidentskej karty v mieste svojho bydliska parkovať neobmedzene bez nutnosti ďalšieho poplatku. Zároveň sa sprísni vydávanie rezidentských kariet. Vydávať sa budú adresne len tým rezidentom, ktorí majú v regulovanej zóne trvalý pobyt. Ostatní vodiči si za parkovanie v platených zónach budú musieť uhradiť hodinové parkovné,“ informoval žilinský primátor Peter Fiabáne.

Ceny by sa výrazne nemali meniť, pribudne však možnosť zakúpiť si parkovací lístok prostredníctvom SMS správy alebo mobilnej aplikácie, čo doteraz taká možnosť nebola. Zakúpiť si parkovací lístok bude výhodou pre vodičov, tak ako je to aj v Trenčíne. „Technológie idú dopredu a toto bude pre nás jednoduchší spôsob ako hľadať parkovací automat po meste,“ vraví mladá vodička Valéria (27).

Ako sme sa dozvedeli, dostupné budú i naďalej parkovacie automaty, po novom v nich však vodič zaplatí len pomocou platobnej karty a nie platbou v hotovosti. Návštevníci regulovanej zóny budú platiť za parkovanie v stanovenom čase hodinovú sadzbu v pásme A vo výške 1,50 eura za hodinu (resp. 1,80 eura SMS lístok) a v pásme B – 0,80 eura za hodinu ( resp. 1 euro SMS lístok).

Počas nedele a štátnych sviatkov bude parkovanie v oboch zónach bezplatné. „Regulácia statickej dopravy v Žiline má zvýhodniť ľudí, ktorí majú trvalý pobyt v Žiline. Dôležitým faktom je, že žilinská samospráva bude systém parkovania prevádzkovať výlučne vlastnými silami a nebude ho zadávať žiadnemu ďalšiemu subjektu,“ dodal primátor.

To znamená, že všetky financie, ktoré systém regulácie parkovania prinesie, sa stanú čistým príjmom do pokladne mesta. Žilinčania sa obávajú či zdražovanie parkovania nepríde neskôr. Či to tak bude ukáže až čas. My túto situáciu budeme naďalej sledovať.


Pavol Konštiak