Trenčianský Štandard

V kraji pribudnú vyhliadkové veže

Magura. Foto: Miroslav Zajíc

PORUBA – Trenčianska župa plánuje výstavbu spoločne so zainteresovanými samosprávami.

Župan Jaroslav Baška objasnil, že jedna veža by mala vzniknúť na kopci Baske nad Trenčianskymi Teplicami a druhá pribudne na hornej Nitre na vrchu Magura nad obcou Poruba.

„Plánovaná vyhliadková veža bude využívaná pešími turistami a cykloturistami všetkých vekových kategórií celoročne, prípadne lyžiarmi v zimnom období, čo prinesie zvýšenie turistického ruchu a celkový záujem o dotknutý región,“ uviedol Trenčiansky samosprávny kraj v dôvodovej správe.

„Zámer vybudovania vyhliadkovej veže na vrchole Magury (1 141 m.n.m.) vznikol ešte v roku 2012. V roku 2020 som sa vrátil k uvedenému projektu a oživil som ho,“ informoval na svojom facebookovom profile starosta obce Poruba Tomáš Tóth.

Ako ďalej uviedol, bolo potrebné kompletne prepracovať projektovú dokumentáciu v súlade s platnými technickými normami a doriešiť legislatívny rámec pre povolenie stavby.

„Dnes máme právoplatné stavebné povolenie, ktoré je základom pre získanie mimorozpočtových nenávratných zdrojov. Novú projektovú dokumentáciu a náklady s tým spojené zafinancoval Trenčiansky samosprávny kraj, za čo veľmi pekne ďakujem. V dnešnej situácii je to pre obec Poruba veľká pomoc,“ konštatoval starosta.

Podotkol aj to, že stavba je navrhnutá veľmi decentne, citlivo k prostrediu a okolitej prírode a pekne zapadne do tohto priestoru.

„Verím, že sa nám podarí nájsť spôsob financovania tohto projektu, aby sme sa dostali aj do fázy realizácie,“ uzavrel starosta.

Stanislav Vavro
Ďalšie články