Predplatné
Prihlásiť sa
Trenčianský Štandard

Hudba na nečakaných miestach

nemiesta_machnac_04 Dystopic Requiem Quartet. Foto: Miroslav Tóth

TRENČÍN – Nemiesta sú príbehom koncertných umelcov, ktorí sa rozhodli prekračovať hranice.

V každom meste existuje množstvo priestorov, ktoré sa zdajú byť bezúčelné. Na prvý pohľad možno nemajú jasnú identitu ani využitie, no aj oni v sebe skrývajú nebývalý život či potenciál. 

Hudobný skladateľ Miroslav Tóth, ktorý sa špecializuje na súčasnú, improvizovanú, filmovú a elektroakustickú kompozíciu, postavil najnovšie dielo pre sláčikové kvarteto práve na slovenských, českých a rakúskych „nemiestach”. Tie navštívil spolu s muzikantmi z Dystopic Requiem Quartet, nahrávacím zariadením a fotoaparátom. 

Výsledkom bude cyklus piatich skladieb, ktoré priamo zvukovo ovplyvnili nedostavaná križovatka D1/D4 pri Ivanke pri Dunaji, zničený Liečebný dom Machnáč v Trenčianskych Tepliciach, nespustená atómová elektráreň Zwentendorf v Rakúsku, nákupné centrum Westfield v Prahe a dutina v kopci Štola Josef v obci Chotilsko.

„Dnešným dňom sme spustili kampaň cez portál https://www.donio.sk/nemiesta, kde by sme radi vyzbierali financie na dokončenie albumu Nemiesta, nakoľko celý projekt sme si doteraz financovali samostatne. Album budeme nahrávať 17. – 19. 3. v Divadle 29 v Pardubiciach, a premiéra spojená s krstom sa bude konať 25. júna počas festivalu Kvantum v Nástupišti 1–12 v Topoľčanoch,” informoval Miroslav Tóth.

Projekt zahŕňa aj špeciálnu výrobu vinylu, na ktorej sa dizajnérsky podieľa Tereza Maco a ktorý bude obsahovať tiež stredoformátové fotografie Lucie Mlynčekovej, pričom obe autorky sú držiteľkami Národnej ceny za dizajn. Súčasťou LP bude aj sprievodná publikácia s autorskými textami kultúrnej antrolopogičky Ivany Rumanovej.

Limitovaná edícia 200 kusov nosičov vznikne v trenčianskej firme. Tá je jednou z piatich existujúcich producentov platní na svete, ktoré v procese výroby používajú najekologickejšie metódy.


Denisa Hošková