Trenčianský Štandard

Uctia si tragicky zosnulých horolezcov

Vysoké Tatry si vyžiadali život dvoch bratov z Dolnej Súče. Foto: Pixabay

ZAMAROVCE – Vysoké Tatry si vyžiadali život dvoch bratov. Trenčianski horolezci si ich pamiatku pripomínajú už 36 rokov.

Napriek tomu, že na tatranský štít Vysoká nevedie oficiálny turistický chodník a výstup naň podlieha určitým pravidlám, patrí medzi najkrajšie a často navštevované vrcholy Vysokých Tatier. Vo februári 1986 si však jej severná stena vyžiadala život dvoch bratov z Dolnej Súče, skúsených horolezcov Jozefa a Michala Vaskovcov.

No ani po takmer štyroch dekádach od tragickej udalosti blízki priatelia na zosnulých súrodencov nezabúdajú. Už najbližšiu sobotu 18. februára 2023 totiž usporiadajú v Zamarovciach 36. ročník Memoriálu bratov Vaskovcov. Prostredníctvom spomienkového behu si tak ktokoľvek môže uctiť ich pamiatku. Prvá trasa s dĺžkou 22 km povedie od Kačabaru po IBO vežu v Hornom Orechovom a späť. Bežať môžete aj trasou s dĺžkou 5 km zo Zamaroviec po Skalku nad Váhom a späť. Obe trate budú vyznačené.

„Súťaží sa o putovný pohár a pamätné medaile. Vítané sú ženy, muži, zúčastniť sa môžu rodiny aj seniori. Pokiaľ si niekto netrúfa bežať, môže sa prísť aspoň prejsť. Pre deti do 15 rokov a seniorov nad 60 rokov je štartovné zdarma. Registrácia prebehne o 8:30 v Kačabare v Zamarovciach, štart je naplánovaný na 9:00,” informovala Beáta Klasová, konateľka Kačabaru.

Denisa Hošková
Ďalšie články