Trenčianský Štandard

Remeselníci nad zlato. Župa ponúka motivačné štipendium

Remeselníci nad zlato. Župa ponúka lákavé štipendium. Foto: Stredná odborná škola PB
Remeselníci nad zlato. Župa ponúka lákavé štipendium. Foto: Stredná odborná škola PB

TRENČÍN – Motivovať žiakov základných škôl k štúdiu na školách vyučujúcich nedostatkové profesie je hlavným cieľom štipendia Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK). Informovala o tom Sláva Gajdošíková z komunikačného odboru Úradu TSK.

V severných častiach Trenčianskeho kraja chýbajú najmä stolári, murári, inštalatéri, strechári či mechanici stavebnoinštalačných zariadení. Tieto trojročné učebné odbory s výučným listom ponúka Stredná odborná škola Považská Bystrica. Na považskobystrickej SOŠ strojníckej je možné študovať s podporou TSK za mechanika opravára so zameraním na stroje a zariadenia.


V púchovskom regióne je zasa dopyt po operátoroch gumárenskej a plastikárskej výroby, štvorročný odbor ukončený maturitou s výučným listom je možné študovať na Spojenej škole Púchov aj s možnosťou duálneho vzdelávania v spoločnosti Continental.

O študentov jedinej sklárskej školy na Slovensku SOŠ sklárskej v Púchove (súčasť Spojenej školy Púchov) má záujem sklárska spoločnosť RONA Lednické Rovne.

Krajské štipendium poskytuje TSK dvakrát ročne žiakom študujúcim výrobné, ale i tradičné remeselné odbory. Žiak musí dosiahnuť prospech do 2,75, nesmie mať zníženú známku zo správania, opatrenie uložené riaditeľom školy či viac ako jeden neospravedlnený deň.

(tasr)

Mária Jakúbeková
Ďalšie články