Bude skutočne v Trenčíne v roku 2033 nová nemocnica?

areál Fakultná nemocnica v Trenčíne. Foto: Radovan Stoklasa/TASR

TRENČÍN – Stačila jediná návšteva ministra zdravotníctva v Trenčíne a mesto by akoby zázrakom malo získať celkom novú nemocnicu. A vedenie radnice na čele s primátorom už aj vie, kde bude stáť.

Má to byť síce v horizonte desiatich rokov, ale zámer je vraj reálny. Ušiam verejnosti pritom môžu tieto informácie znieť príjemne. Kto by už len protestoval proti novej nemocnici? Nikto. Predsa len by sme ale mali brať tieto potešujúce informácie s rezervou.

Výstavba novej nemocnice v Trenčíne za v súčasnosti odhadovaných 200 miliónov eur nie je žiadna maličkosť. Ak opomenieme jej hodnotu, ktorá by sa určite počas výstavby navýšila a zrejme by ju s pomocou eurofondov hradil štát, môže tu byť pre každodennú realitu Trenčanov problém číslo jedna a tým je jej umiestnenie. Keďže by sa mala podľa vedenia mesta stavať na mieste súčasných vojenských kasární SNP pri železničnej stanici, je namieste niekoľko otázok.

Po prvé: vie o tom armáda? O tomto lukratívnom mieste v širšom centre mesta sa v nedávnej minulosti diskutovalo ešte v čase, kedy bol vo funkcii ministra obrany dnes už zabudnutý Juraj Liška. Posádka trenčianskych kasární mala byť už odsťahovaná v Novom Meste nad Váhom, ale napokon sa vrátila. 2. Vo volebnom roku 2014 sa stala celkom výživnou volebnou témou výstavba nového železnično-autobusového terminálu, pričom jeho realizácia si podľa vtedajších plánov vyžadovala aj zmenu v cestnej doprave. Aké zmeny dopravy by si vyžadovala výstavba nemocnice takmer na rovnakom mieste ako terminál? Alebo by postavenie novej nemocnice pri hlavnej dopravnej tepne mesta, ktorá je tvorená vysoko frekventovanou Štefánikovou ulicou, žiadne dopravné zmeny nepotrebovalo?

Podľa vyjadrení primátora mesta si jednoducho „na meste sadli“ a povedali si, že priestor kasární SNP je na tento zámer vhodný. Podľa akých kritérií alebo posúdení, nie je jasné. K zámeru nie sú známe žiadne analýzy ani štúdie. Ak existujú, bolo by fajn, ak by ho mala možnosť verejnosť spoznať. Nič neprospeje verejnému záujmu lepšie ako transparentnosť.

Na rovnakom prípade je zaujímavý aj prístup ministerstva zdravotníctva. To len koncom roka oznámilo bolestivú stratifikáciu nemocníc, ktorá má viesť k stabilizácii nemocničnej siete. Na Slovensku je v súčasnosti vyše deväťdesiat nemocníc, pričom v Trenčianskom kraji je ich desať. Cieľom ministerstva je optimalizácia ich počtu – rozumej, ich zníženie – a to aj v prípade Trenčianskeho samosprávneho kraja. A v tom sa dozvieme, že v širšom centre perly Považia bude celkom nová.

Ak má byť zámer ministerstva skutočný a nielen motaním mediálnych motúzov pre potešenie verejnosti, rovnako seriózne by malo ministerstvo vysvetliť z akých dát čerpá svoje ušľachtilé zámery. Zhrnuté a podčiarknuté – pokiaľ nie sú na stole vecné analytické argumenty, treba krotiť nadšenie a zachovať pokoj. Vyhneme sa tak zbytočnému sklamaniu, rozčarovaniu až mrzutosti.


Ďalšie články