Trenčianský Štandard

V Bojniciach predstavia unikátny príbeh. Príde až 80 účinkujúcich

Bojnický zámok. Foto: Radovan Stoklasa/TASR

BOJNICE – Prvý ročník podujatia Strašidelný zámok, ktoré pripravuje Slovenské národné múzeum (SNM) – Múzeum Bojnice, ponúkne príbeh z konca 19. storočia, z doby prestavby hradu na romantické sídlo pod vedením posledného šľachtického majiteľa grófa Jána Františka Pálffyho.

Pod námet, scenár a réžiu sa podpísal Vojtech Bartko, ktorý už v minulosti pripravil viacero ročníkov Medzinárodného festivalu duchov a strašidiel i ďalších podujatí. „Zámok má naozaj krásnu, dlhú a pestrú históriu, stále sa tak dá z nej čerpať. Záleží na tom, ako to človek pojme a čo všetko dokáže nakombinovať,“ načrtol pre TASR Bartko.

Herci sa podľa neho teraz prenesú na koniec 19. storočia. Bartko spomenul, že pojem cholerového obdobia bol vtedy veľmi príťažlivý, pričom počas neho vznikali rôzne strašidelné romány ako Drakula. „Trochu však načrieme aj do reálií, ktoré sa udiali. To znamená rok 1888, keď sa začala prestavba hradu na romantický zámok. Udiali sa i také veci, že horeli strechy domov na námestí, ľudia umierali na pozostatky nejakých chorôb. Skombinujeme to nešťastie a hlavne otázky, prečo sa nám to deje, do jedného konceptu a v tomto momente začnú ožívať rôzne bytosti,“ priblížil Bartko.

Hercov na podujatie vybrali už začiatkom februára, koncept nastavil režisér na 80 účinkujúcich. So skúšaním začnú už koncom tohto mesiaca. Návštevníkov čaká opäť strašenie, smiech i hudba. „Nebude to typické spievanie, ako sme boli zvyknutí, muzikálovú linku trochu odložíme. Ale ideme viac strašiť a mátať,“ avizoval režisér.

Strašidlá na Bojnický zámok podľa neho určite patria. „Zámok nie je len nádherná, ale veľmi stará stavba. Za 1 000 rokov, čo stojí na tomto mieste, prešla táto budova, ktorá sa menila, rukami mnohých ľudí a hlavne veľa ľudí v nej žilo, narodilo sa a umieralo, a to všetko sa odtlačilo do jej múrov,“ dodal.

Premiérový ročník Strašidelného zámku ponesie názov 1888. Podujatie sa uskutoční v termínoch od 28. apríla do 1. mája a od 5. do 8. mája.

(tasr)

Lukáš Dedík
Ďalšie články