Predplatné
Prihlásiť sa
Trenčianský Štandard
Filter
Všetky kategórie
Pridať kategórie
Vojna na Ukrajine Voľby 2023 Kultúra Slovensko Svet Ekonomika Z regiónu Šport Počasie Doprava Kresťanstvo Vojna v Izraeli Technológie
Minúta
Minúta
Nové správy

Rusi začínajú vydávať občianstvo obyvateľom dobytej Avdijivky, uviedol denník Ukrajinská pravda s odvolaním sa na predstaviteľov okupačnej správy.

Prečítať viac 

Z vojny na Ukrajine jasne vyplýva, že Poľsko musí posilniť svoju armádu. Pri príležitosti druhého výročia ruskej invázie na Ukrajinu to uviedol poľský prezident Andrzej Duda.

Prečítať viac 

Pri zostrelení lietadla Beriev A-50 malo zahynúť desať dôstojníkov ruskej armády, píšu ukrajinské médiá. Okrem významných strát v personálnej rovine prišiel Kremeľ aj o jeden z najdrahších strojov svojho letectva.

Prečítať viac 

Boris Johnson nemá pochybnosti o tom, že Ukrajina vo vojne s Ruskom zvíťazí. „Nepochybujem o tom, že Ukrajinci zvíťazia,“ napísal po príchode do Kyjeva pri príležitosti druhého výročia začiatku vojny s Ruskom.

Prečítať viac 

Slovensko chce aj naďalej poskytovať pomoc Ukrajine, podporí aj zapojenie vlastných subjektov do obnovy, deklaroval minister zahraničných vecí Juraj Blanár. Apeloval na čo najskoršie začatie mierových rokovaní.

Prečítať viac 

Zvíťazíme a bude to najúžasnejší deň našich životov, vyhlásil Zelenskyj v Kyjeve pri príležitosti druhého výročia začiatku vojny na Ukrajine. Konflikt musí skončiť „podľa našich podmienok“, dodal.

Prečítať viac 

Som stále na 100 percent presvedčený, že vojna na Ukrajine nemá vojenské riešenie, povedal premiér Robert Fico v relácii Rádia Slovensko Sobotné dialógy.

Prečítať viac 

Ukrajina vstúpi do Severoatlantickej aliancie. Otázka nie je či, ale kedy, vyhlásil generálny tajomník Jens Stoltenberg. Putin sa podľa neho nijako nepripravuje na mier.

Prečítať viac 

Ak Ukrajina padne, je len otázkou času, kedy bude ohrozený niekto ďalší, vyhlásil český premiér Fiala. Ruský režim označil za obludný a neštíti sa ani likvidácie politických protivníkov.

Prečítať viac 

Ukrajina zverejnila zábery amerických tankov M1 Abrams nasadených v boji. Pôsobiť by mali v okolí Avdijivky, ktorú len nedávno po intenzívnych bojoch obsadili vojaci ruskej armády.

Prečítať viac 

Do Kyjeva prídu pri druhom výročí začiatku vojny prejaviť solidaritu zahraniční predstavitelia v čase, keď sa armáde míňajú zásoby munície a západná pomoc stráca na intenzite. Rusko kontroluje štvrtinu územia Ukrajiny.

Prečítať viac 

„Svetlo“ zvíťazí nad „tmou“ na Ukrajine, vyhlásil hlavný veliteľ armády Syrskij na druhé výročie ruskej invázie. Pripustil, že „pokus“ o ukrajinskú protiofenzívu „nepriniesol želaný výsledok“.

Prečítať viac 

Nové americké sankcie zrejme nebudú mať výrazne negatívny dopad na ruskú ekonomiku, píše denník Washington Post. Ide pritom o najväčší balík sankcií od začiatku vojny, zameriava sa až na osem bánk.

Prečítať viac 

Ukrajincom sa míňa munícia do zbraní, ktoré im poslali západné krajiny. Stovky samohybných húfnic zostávajú ticho a na paľbu ich vojaci využívajú až vtedy, pokiaľ je to skutočne nevyhnutné.

Prečítať viac 

Mestom Lipeck na západe Ruska v noci otriasali výbuchy, v miestnej oceliarni následne vypukol požiar. Spôsobiť ho mohol pád lietadla, nepotvrdené informácie preverejú bezpečnostné služby.

Prečítať viac 

Podpora Francúzska pre Ukrajinu nezoslabne, vyhlásil prezident Macron pri príležitosti druhého výročia ruskej invázie. Putin sa podľa francúzskeho rezortu diplomacie nemôže spoliehať „na únavu Európanov“.

Prečítať viac 

Severná Kórea mala podľa Washingtonu dodať Rusku 10-tisíc kontajnerov munície a ďalších súvisiacich materiálov. Americký rezort diplomacie poukazuje na transfery od septembra minulého roka.

Prečítať viac 

Západné krajiny by mali opäť potvrdiť svoje odhodlanie podporovať Ukrajinu, vyhlásil britský premiér. Zároveň ocenil odvahu Kyjeva, ktorý podľa Rishiho Sunaka bráni princípy slobody, „od ktorých sme všetci závislí“.

Prečítať viac 

Zelenskyj vyzval Západ, aby čo najskôr dodal stíhačky. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v piatok vyzval západné krajiny, aby urýchlili dodávky sľúbených systémov protivzdušnej obrany a stíhačiek.

Prečítať viac 

Ukrajinci zostrelili nad Azovským morom ďalšie ruské prieskumné lietadlo Beriev A-50, protivzdušnú obranu sa snažilo obísť pomocou svetlíc. Lietadlo používané na detekciu vzdušných cieľov patrí medzi najdrahšie stroje Kremľa.

Prečítať viac 

Volodymyr Zelenskyj uviedol, že Ukrajina plánuje tento rok novú protiofenzívu. Dodal, že v konfrontácii s krajinou ako Rusko, je aj obrana veľkou úlohou a výzvou.

Prečítať viac 

Vladimir Putin vyzdvihol „pravých hrdinov“ bojujúcich na Ukrajine. Spravil tak pri príležitosti ruského Dňa obrancov vlasti a deň pred druhým výročím začiatku invázie

Prečítať viac 

Volodymyr Zelenskyj odpovedal na otázku, prečo odvolal Valerija Zalužného. Nemalo ísť o zmenu smerovania Ukrajiny, „hovorím o veciach, ktoré sa v poslednom období príliš dlho nemenili“, povedal.

Prečítať viac 

Volodymyr Zelenskyj v rozhovore pre Fox News opäť vyzval Kongres, aby schválil pomoc pre Ukrajinu. V opačnom prípade za to Ukrajinci zaplatia vlastnými životmi.

Prečítať viac 

USA plánujú uvaliť sankcie na viac ako 500 ruských subjektov zapojených do vojny na Ukrajine. Opatrenia zasiahnu „Rusko, jeho podporovateľov, ako aj jeho vojnovú mašinériu“, uviedol hovorca federálneho ministerstva financií, k zavedeniu sankcií sa pripojí aj rezort zahraničia.

Prečítať viac 

Počet zmrzačených Rusov vyskočil na rekordnú úroveň od prvej čečenskej vojny. Na konci roka 2023 sa počet poberateľov invalidných dôchodkov v Ruskej federácii zvýšil o 91,7 tisíc ľudí, podľa údajov Sociálneho fondu Ruska, zverejnených v systéme Rosstat.

Prečítať viac 

Dmytro Kuleba sa vo Varšave poďakoval Poľsku za záruku neprerušenia vojenských a humanitárnych dodávok na Ukrajinu. „Kyjev a Varšava dokonale chápu, kto je náš spoločný nepriateľ,“ skonštatoval ukrajinský minister zahraničia.

Prečítať viac 

Nemecká šéfka diplomacie vyzvala ruského náprotivka Sergeja Lavrova, aby ukončil vojnu proti Ukrajine. Urobila tak na stretnutí ministrov zahraničných vecí G20 v Brazílii.

Prečítať viac 

Británia pošle Ukrajine dvesto protitankových rakiet. „Dnes môžem oznámiť nový balík 200 protitankových rakiet triedy Brimstone ako ďalšiu podporu na obranu Ukrajiny,“ vyhlásil minister obrany Grant Shapps pred poslancami britského parlamentu.

Prečítať viac 

Dánsko pošle prvé stíhačky F-16 na Ukrajinu už v lete, oznámil to tamojší rezort obrany. Prvých šesť lietadiel prisľúbila Kodaň ešte na jar, v januári sa však objavili správy o možnom šesťmesačnom oneskorení.

Prečítať viac 

Veľká Británia ohlásila nový balík sankcií voči Rusku pri príležitosti blížiaceho sa druhého výročia začiatku invázie na Ukrajinu. Sankcie sú zamerané proti vyše 50 fyzickým a právnickým osobám s cieľom oslabiť zbraňový arzenál Moskvy a zmenšiť objem dostupných financií.

Prečítať viac 

Ruská armáda vypálila na Ukrajinu vyše dvadsať rakiet zo Severnej Kórey vrátane balistických rakiet Hwasong-11. Správu z vyšetrovania uverejnila Bezpečnostná služba Ukrajiny (SBU).

Prečítať viac 

Nemecko Ukrajine nedodá svoje riadené strely Taurus, ktoré dlhodobo požaduje. Opozičný návrh vo štvrtok zamietol Bundestag, teda tamojší parlament.

Prečítať viac 

Ukrajinci ukázali video zo zásahu ďalšieho výcvikového tábora Rusov, tento raz v Chersonskej oblasti. Obetí má byť vyše 60. Podľa vedúcej tlačového strediska južnej skupiny ukrajinskej armády Natalie Humeňukovej sa tam nachádzalo aj ruské velenie.

Prečítať viac 

Ruská armáda možno „bude potrebovať dobyť Kyjev“, aby dosiahla ciele Moskvy na Ukrajine, uviedol bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev. V sérii najnovších vyhlásení tiež povedal, že ukrajinská vláda „musí padnúť“.

Prečítať viac 

V kyjevskom byte bývalého šéfa Vojenskej lekárskej komisie v Černigovskej oblasti našli takmer milión dolárov. Súd v Desnianskom rajóne v Kyjeve v jeho prípade nariadil predbežnú väzbu bez možnosti prepustenia na kauciu.

Prečítať viac 

USA neveria, že ruský líder Vladimir Putin získal prevahu vo vojne proti Ukrajine v súvislosti s dobytím Avdijivky a neochotou dolnej komory Kongresu schváliť masívny balík zahraničnej pomoci.

Prečítať viac 

Ukrajina umožnila cudzincom vstupovať do tamojšej Národnej gardy. Príslušný dekrét podpísal prezident Volodymyr Zelenskyj 21. februára a zverejnili ho na jeho webovom sídle.

Prečítať viac 

Volodymyr Zelenskyj bagatelizoval stratu Avdijivky, v rozhovore pre stanicu Fox News poukazoval na skoršie úspechy ukrajinskej armády. Opäť vyzval západných spojencov na rýchlejšie posielanie pomoci Kyjevu.

Prečítať viac 

Takmer polovica Poliakov sa obáva, že Rusko by mohlo zaútočiť aj na ich krajinu. Vyplýva to z prieskumu skupiny United Surveys pre poľské rádio RMF FM a denník Gazeta Prawna.

Prečítať viac 
Nahrávam...
Ďalšie články