Predplatné
Prihlásiť sa
Trenčianský Štandard
Filter
Všetky kategórie
Pridať kategórie
Vojna na Ukrajine Voľby 2023 Kultúra Slovensko Svet Ekonomika Z regiónu Šport Počasie Doprava Kresťanstvo Vojna v Izraeli Technológie
Minúta
Minúta
Nové správy

Agentúra OSN pozastavuje dodávky pomoci do severnej časti Gazy, kde podľa nej „nie je možné vykonávať riadne humanitárne operácie“. Ľudia trpiaci hladom sa podľa UNRWA pokúšajú získať pomoc z prechádzajúcich nákladných vozidiel, čo komplikuje dopravu.

Prečítať viac 

Palestínčania odmietli Netanjahuov plán na povojnové usporiadanie v Pásme Gazy. Palestínske radikálne hnutie Hamas i Palestínska samospráva v piatok odmietli plán pre povojnové usporiadanie v Pásme Gazy, ktorý prezentoval izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Prečítať viac 

Pol milióna ľudí na severe Gazy trpí hladomorom, ktorý ich potichu zabíja, desaťtisíce čelia zdravotným komplikáciám, uviedlo palestínske ministerstvo zdravotníctva.

Prečítať viac 

Niektorí členovia izraelskej vlády navrhujú rozšíriť vojenský odvod aj na ultraortodoxných židov. Tí sú od vzniku štátu z povinnosti slúžiť v ozbrojených silách vyňatí, oficiálne z náboženských dôvodov.

Prečítať viac 

„S hlbokou ľútosťou vás musím informovať, že UNRWA dosiahol bod zlomu,“ povedal Philippe Lazzarini, šéf Úradu OSN pre palestínskych utečencov. Dôvodom je zmrazenie financovania zo strany viacerých darcov.

Prečítať viac 

Hamas chváli postoj Číny proti izraelskej okupácii. Militantná skupina si „cení“ vyhlásenie Pekingu, že Palestínčania majú právo usilovať sa o sebaurčenie „všetkými dostupnými prostriedkami“.

Prečítať viac 

Preživší útoku Hamasu zo 7. októbra žalujú tlačovú agentúru AP za najímanie fotografov „napojených na teroristov“. Skupina Izraelčanov a Američanov, ktorí sa minulý rok zúčastnili hudobného festivalu Nova v Negevskej púšti, podali v USA spoločnú žalobu o náhradu škody.

Prečítať viac 

„Prímerie je to slovo,“ hlása plagát zosmiešňujúci premiérov Británie a Izraela. Propalestínsky umelec, vystupujúci pod prezývkou BOD, na znak podpory prímeria v Pásme Gazy zobrazil Benjamina Netanjahua a Rishiho Sunaka ako postavy z muzikálu Pomáda.

Prečítať viac 

V reakcii na streľbu na Západnom brehu Jordánu požaduje izraelský minister financií plán výstavby tisícov nových bytov v židovských osadách. „Vážny útok na (kontrolnom stanovišti) Ma‘ale Adumím musí mať rozhodnú bezpečnostnú reakciu, ale aj odpoveď zo strany osadníkov,“ napísal Bezalel Smotrič.

Prečítať viac 

Traja ozbrojenci na Západnom brehu Jordánu spustili paľbu na kontrolnom stanovišti, pričom zabili jedného Izraelčana a ôsmich ďalších zranili. Podľa zasahujúcej polície využili pomaly sa pohybujúcu dopravu na hlavnej diaľnici východne od Jeruzalema.

Prečítať viac 

Minister izraelského vojnového kabinetu Benny Gantz registruje náznaky možného dosiahnutia dohody o prímerí s Hamasom. Gantz sa takto vyjadril v stredu neskoro večer.

Prečítať viac 

Izraelská armáda rozširuje hlavnú cestu cez stred Pásma Gazy, aby zjednodušila presun vojenskej techniky. Ide o súčasť dlhodobého plánu na udržanie vojenskej prítomnosti v enkláve.

Prečítať viac 

Izrael strieľal 5. februára na potravinový konvoj v Gaze, ukazujú dokumenty OSN. O život nikto neprišiel, ale Izrael zničil veľkú časť humanitárnej pomoci. OSN až do 23. februára zastavilo dodávky do Gazy, hoci tam hrozí hladomor.

Prečítať viac 

Rozhodnutie USA vetovať rezolúciu OSN o okamžitom prímerí v Pásme Gazy posunulo situáciu do ešte nebezpečnejšej polohy, vyhlásila hovorkyňa čínskeho rezortu zahraničia Mao Ning.

Prečítať viac 

Svetový potravinový program prerušuje dodávky potravín a ďalšej pomoci na sever Gazy po tom, ako na jeho kamión strieľali obyvatelia tejto palestínskej enklávy.

Prečítať viac 

Lieky poslané do Pásma Gazy spostredkované Katarom a Francúzskom dorazili k rukojemníkom, potvrdil Katar. Úspech v rokovaniach o dohode oznámili krajiny už v januári.

Prečítať viac 

USA vetovali rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN na okamžité prímerie v Pásme Gazy. Británia sa zdržala, Washington pristúpil k vetu už tretíkrát. Rezolúcia navrhnutá Alžírskom by údajne ohrozila citlivé rokovania.

Prečítať viac 

Izraelské ministerstvo národnej bezpečnosti bude mať právo cenzurovať zahraničné médiá. Zákon nebude platiť len na obdobie vojny.

Prečítať viac 

Politický vodca Hamasu priletel do Káhiry, aby so zástupcami Egypta rokoval o prímerí v Pásme Gazy. Informovalo o tom samotné hnutie na účte na Telegrame.

Prečítať viac 

Izraelská armáda sa blíži ku koncu ofenzívy v meste Chán Júnis, minulý týždeň stiahli poslednú 646. výsadkovú brigádu z juhu Pásma Gazy. Podľa vyhlásenia „zabili množstvo príslušníkov Hamasu, lokalizovali zbrane a zničili viaceré tunely“. Presný dátum ukončenia operácií nestanovili.

Prečítať viac 

Izrael útočil na Rafah, Bezpečnostná rada OSN má hlasovať o rezolúcii o prímerí.

Prečítať viac 

Agentúry OSN varujú pred „explóziou“ detských úmrtí v Pásme Gazy. Medzi najväčšie problémy patrí nedostatok potravín, zhoršujúca sa podvýživa a prudké šírenie chorôb.

Prečítať viac 

Brazília si predvolala izraelského veľvyslanca v rámci diplomatickej roztržky. Reagovala tak na kroky Izraela, ktorý vyhlásil brazílskeho prezidenta Luiza Inácia Lulu da Silvu za nežiaducu osobu pre jeho nedávne vyjadrenia, ktorými izraelskú ofenzívu v Pásme Gazy prirovnal k holokaustu.

Prečítať viac 

Bývalý dôstojník Mosadu tvrdí, že Netanjahu premárnil šancu obmedziť finančný príjem Hamasu. Ignoroval vraj rady o zameraní sa na investičné portfólio militantov, ktoré riadili z Turecka.

Prečítať viac 

Štáty EÚ vyzvali na okamžitú humanitárnu pauzu v Pásme Gazy. Proti bolo len Maďarsko. Maďari zablokovali aj rokovania o sankciách voči radikálnym židovským osadníkom.

Prečítať viac 

USA navrhli vlastnú rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN k vojne v Pásme Gazy, ktorá predpokladá, že tento orgán zdôrazní „podporu pre dočasné prímerie v Pásme Gazy hneď, ako to bude možné“.

Prečítať viac 

Izraelská armáda začne ofenzívu v Rafahu, ak Hamas do začiatku Ramadánu neprepustí zvyšných rukojemníkov. Povedal to člen vojnového kabinetu a minister bez kresla Benny Gantz.

Prečítať viac 

V bojoch v meste Chán Júnis sa vzdalo niekoľko stoviek militantov. „Ukazuje to, že stratili svojho bojového ducha,“ reagoval na to izraelský minister obrany Joav Gallant po tom, čo informoval veliteľov o zložení zbraní asi dvesto militantov v Násirovej nemocnici.

Prečítať viac 

Egypt predložil memorandum Medzinárodnému súdnemu dvoru, v ktorom obvinil Izrael z nelegálnych praktík na Palestínskych územiach.         

Prečítať viac 

Izraelská vláda je proti jednostrannému vyhláseniu palestínskeho štátu. Jednomyseľne schválila deklaráciu odmietajúcu „medzinárodný diktát“, presadzujúci jednostranné uznanie palestínskej štátnosti.

Prečítať viac 

Palestínsky premiér varoval pred pokusmi o vyhnanie Palestínčanov do Egypta a vyzval izraelskú vládu, aby umožnila civilistom, ktorí ušli pred bojmi juh Pásma Gazy, vrátiť sa do svojich domovov.

Prečítať viac 

USA naznačili, že budú vetovať rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN požadujúcu okamžité humanitárne prímerie vo vojne medzi Izraelom a Hamasom, o ktorej by sa malo hlasovať v utorok na žiadosť Alžírska.

Prečítať viac 

Egypt popiera, že vytvára nárazníkovu zónu pre Palestínčanov. Okolo tejto oblasti by sa podľa anonymných zdrojov postavil múr, aby sa v prípade potreby zachovala kontrola utečencov.

Prečítať viac 

Vyše sto ľudí podozrivých z účasti na teroristických aktivitách doteraz zadržala izraelská armáda počas operácie v Násirovej nemocnici v meste Chán Júnis ležiacom na juhu Pásma Gazy.

Prečítať viac 

Medzinárodný súdny dvor zamietol žiadosť Juhoafrickej republiky o opatrenia na ochranu mesta Rafah v Pásme Gazy. Zdôraznil však tiež, že Izrael musí dodržiavať predošlé nariadenia.

Prečítať viac 

Izraelská armáda zlikvidovala väčšinu vojenských divízií palestínskeho militantného hnutia Hamas, tvrdí tamojší minister obrany Joav Gallant.

Prečítať viac 

Na útokoch v Izraeli sa podieľalo viac zamestnancov UNRWA, vyhlásil izraelský minister obrany. Vyše 30 zamestnancov Agentúre OSN pre palestínskych utečencov (UNRWA) sa údajne podieľalo na útokoch palestínskych militantov na Izrael.

Prečítať viac 

Macron: Uznanie palestínskeho štátu nie je pre Francúzsko tabu. Išlo o jeho prvé takéto vyjadrenie od začiatku vojny v Pásme Gazy.

Prečítať viac 

Rusko pozýva Hamas a všetky palestínske frakcie do Moskvy na rozhovory o vojne v Pásme Gazy. Uskutočniť by sa mali od 29. februára.

Prečítať viac 

Egypt údajne pripravuje pri hraniciach s Gazou záchytný tábor pre prípad masového exodu Palestínčanov, ktorý by mohla spustiť avizovaná pozemná invázia izraelskej armády do mesta Rafah.

Prečítať viac 
Nahrávam...
Ďalšie články